90'ların "Emlak Bankası" efsanesi yeniden aktif hale getiriliyor

1990'lı yılların efsane bankası Emlak Bankası için yeniden aktif hale getirilmesi için çalışmalar sürüyor. Emlak Bankası bankacılık işlemleri yapmaya kaldığı yerden devam edecek.

90'ların "Emlak Bankası" efsanesi yeniden aktif hale getiriliyor
Editor: Hakan A.
04 Mayıs 2017 - 09:37

Türkiye'nin efsane bankalarından Emlak Bankası yeniden aktif hale getirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Peki Emlak Bankası ne yapacak, neden adı gündemde? 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 4 Mayıs 2017 - İstanbul

Halen Vakıfbank bünyesinde bulunan Emlak Bankası için geri sayım başladı. Emlak Bankası'nın aktif hale getirilerek bankacılık işlemleri yapabilmesinin önü açılıyor.

3 Haziran 1926'da Atatürk'ün talimatıyla 20 milyon TL sermaye ile faaliyetlerine başlayan ve 90'ların en büyük bankalarından biri olan Emlak Bankası 2000'li yılların hemen başında 2001'de bankacılık yapma yetkisi sona erdirilmiş ve tasfiye kapsamına alınarak bugüne kadar getirilmiş bir banka. Yeniden vatandaşa hizmet vermesi amacıyla, tasviye kararı sonlandırılacak ve Emlak Bankası'nın faaliyetlerine devam etmesinin önü açılacak. Çalışmalar için düğpmeye basılmış durumda. Emlak Bankasının tasfiye sürecinin sonlandırılmasına ilişkin yeni düzenleme, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde olan prim ve vergi yeniden yapılandırma yasa tasarısına, önergeyle eklenecek.

Zamanında pek çok konut projesini hayata geçiren Emlak Bankası inşaat faaliyetleri kapsamında konut projeleri dışında, devlete ait bina, kamu tesisi, lojmanlar yaparak devlete büyük katkılarda bulunmuştu. Emlak Bankası'nın Faaliyet gösterdiği son yıllarda ise İstanbul-Ataköy, Ataşehir, Bahçeşehir, Mimaroba, Sinanoba, Ankara-Bilkent, Elvankent, Konutkent, İzmir-Gaziemir, Mavişehir gibi tanıdık önemli projeleri hayata geçirdiği en bilinenler arasında yer alıyor.

Emlak Bankası'nın  yeniden aktif hale getirilmesi sonrasında eski misyonuna devam edip etmeyeceği, hangi faaliyetler içerisinde hizmet vereceği ise henüz kamuoyuna açıklanmazken, hali hazırda pek çok proje geliştiren Emlak Konut GYO ise bankadan kopan bir parça olarak bankanın eski misyonunu sürdüren Türkiye'nin en büyük kurumları arasında yer alıyor. Emlak Konut GYO halen, TOKİ bünyesinde başta devletin en büyük kaynak üreticilerinden biri olarak önemli işlere imza atmaya devam ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum