AB ülkelerine girişte vize zammı

Avrupa Birliği ülkelerine girişte uygulanan vizelere ilişkin AP'den zam açıklaması geldi. AP, 60 Euro olan vizeleri 80 Euro yapma kararı aldı.

AB ülkelerine girişte vize zammı
Editör: Hakan A.
04 Aralık 2018 - 07:45 - Güncelleme: 05 Aralık 2018 - 10:29

Avrupa Parlamentosu komite üyeleri tarafından vize kurallarının değiştirilmesine yönelik yasa tasarısı kapsamında vizelere ek zam getirildiği bildirildi.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 4 Aralık 2018 - İstanbul


Alınan yeni kararla birlikte vize ücretleri için zamlı tarifeye geçilecek. Konuyla ilgili edinilen bilgilere göre, AB ülkelerine vize başvurularında alınmakta olan 60 avroluk ücret 80  avroya çıkartılması yönünde komisyon tarafından karar alındığı bildirildi. Alınan karar kapsamında AB vatandaşlarının aile üyeleri, öğrenciler, araştırmacılar ve 12 yaşın altındaki çocuklar bu ücretten muaf olacaklar.

Diğer taraftan Sanatçılar, profesyonel sporcular ve sık seyahat edenler için çoklu giriş vizeleri için özel imkanlar sağlanacağı kaydedildi.Alınan bir diğer önemli karar ise seyehat sigortası ile alakalı. Vize başvurusu sırasında seyahat dönemine ilişkin sağlık sigortası  talep edilmeyecek.

Düzenlemenin yasalaşması ve resmi olarak yürürlüğe girmesi için ise Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda  oylanması ve AB Konseyi'nin onaylaması gerekli.

YORUMLAR

  • 0 Yorum