Açık arttırmada 3. sondaj gemisi alındı!

3. sondaj gemisi yolda geliyor. Türkiye'nin 3. sondaj gemisini açık arttırma ile 37.5 milyon dolar ödeyerek satın aldı.

Açık arttırmada 3. sondaj gemisi alındı!
Editör: Hakan A.
09 Şubat 2020 - 13:23

Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aramaları için tüm imkanlarını seferber eden Türkiye, bölgede güç dengelerini sarsmaya devam ediyor. Yeni bir sondaj gemisi için çalışmalar yürüten TPAO, bir açık arttırmada Türkiye'nin yeni gemisini satın aldı. 2012 yılında Samsung firmasının yaptırdığı ve rekor paraya tamamlanan sondaj gemisi artık Türkiye'nin.

EmlakPencerem.com / Emlak Haberleri Merkezi - 9 Şubat 2020 - İstanbul


Türkiye, sondaj hamleleri ile Akdeniz'de gücüne güç katacak art arda yenia dımlar atmayı sürdürüyor. Bölgedeki dengeleri bozan, Türkiye'nin hakkını sonuna kadar aramaya devam eden Hükümet sondaj gücünü arttıracak yeni bir adım attı. TPAO aracılığı ile yeni bir sondaj gemisi satın alındı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Fatih ve Yavuz’u Norveç piyasasından satın alan Türkiye, üçüncü sondaj gemisi için yeni bir hamle yaptı. Yeni sondaj gemisi için sürpriz haber ise İngiltere’den geldi. Denizcilik Dergisi'de yer alan habere göre Port Talbot’da iki yıldır bağlı bekleyen Sertao adlı sondaj gemisi için düzenlenen açık artırmaya katılan TPAO, devam eden pazarlıklar sonucu gemiyi 37.5 milyon dolara satın aldı.Konuyla ilgili verilen haberin ayrıntılarına göre, sondaj gemisini Samsung firması inşaa etti. Sondaj gemisinin yeni inşa maliyeti 600 milyon dolar olarak açıklanırken, 2012 yapımı Sertao’nun ise piyasa değerinin 120 milyon dolar civarı olduğu ifade ediliyor.

İlk iki sondaj gemisi için yerli isimler Fatih ve Yavuz adı verilerek görevlerine, Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aramaya başlayan gemilere üçüncüsü eklenmiş oldu. Hangi isimle göreve başlayacağı ise şimdiden merak konusu olmuş durumda.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • ferruh göze
    11 ay önce
    cok güzel bir haber işallah hemen tr gelirrnişinide hakkıyla yapar.