Adım adım 2018 kentsel dönüşüm kira yardım başvurusu

2018 kentsel dönüşüm kira yardımı başvuru şartları! Kentsel dönüşüm projelerinde Bunu yapanlar kira yardımı alamayacaklar... Kentsel Dönüşüm kira yardım başvuru süreci nerelere, nasıl yapılır? Kira yardımı alacaklar için şartlar ve tüm detaylar emlakpencerem.com da.

Adım adım 2018 kentsel dönüşüm kira yardım başvurusu
Editor: Hakan A.
01 Şubat 2018 - 15:36 - Güncelleme: 04 Mart 2018 - 21:46

2018 Ocak ayı itibariyle yıl boyunca kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı alacaklar için yeni ücretler zamlı olarak belirlendi. Kentsel Dönüşüm kira yardım başvurusu yapacaklar için kira yardımı alma süreci nasıl ilerliyor? Adım adım 2018 kentsel dönüşüm kira yardım başvurusu ve diğer ayrıntıları emlakpencerem.com olarak sizler için haberimizde derledik.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 1 Şubat 2018 - İstanbul

Son yıllarda artarak devam eden ve ülke genelinde sürdürülen kentsel dönüşüm projelerinde kira yardımı önemli bir yer tutuyor. 6306 Sayılı Afet Yasası kapsamında, riskli yapı ve riskli alanda oturan hak sahipleri için kentsel dönüşüm kira yardımı 2018 tutarları belli oldu. Her yıl enflasyon oranında artan kentsel dönüşüm kira yardım oranı il nüfus oranına göre belirleniyor. 2018 yılında İstanbul, Ankara, İzmir gibi Büyükşehir Belediyesi olan illerde Kentsel Dönüşüm kira yardımı 960.-lira olarak ödenecek. Nüfus oranına göre en düşük kira yardım oranı ise 560.-lira olarak ödemesi yapılacak.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Çevre ve Şehircilik Bakanlı tarafından ödeniyor. Bunun için başvuruların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya belediyelere yapılması gerekiyor. Kira yardımı, riskli yapıda oturan kiracılar için iki kira tutarı kadar ödeme, sınırlı ayni hak sahipleri için ise beş kira tutarı kadar ödeniyor. Kentsel Dönüşüm Kira yardımından faydalanmak için Bakanlığın istediği belgeleri tam ve eksiksiz olarak hazırlamak beraberinde dilekçe ile yetkili makama müracaat etmek gerekiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı Kentsel Dönüşüm Kira Yardım klavuzuna göre riskli yapıda ikamet şartı aranıyor. Ayrıca 2018 kira yardımı tek ev ile sınırlı tutuluyor. Örneğin; Ahmet beyin kendisine ait evi riskli yapı kapsamında ve yıkım kararı alınıyor. Ahmet bey kendi evinde oturmuyor. Ahmet beyin evinde kiracı ikamet ediyor. Bu durumda Ahmet kentsel dönüşüm kira yardımı alamayacaktır.Başvuruyu kiracı yapacak ve iki kira tutarı taşınma bedeli olarak ödeme alacaktır. Ahmet bey kendi evinde ikamet ediyor olsa idi başvuruyu kendisi yapacak ve 18 ay boyunca kentsel dönüşüm kira yardımı tutarı kendisinin hesabına ödenecekti.

Başvuru Süreci nasıl işliyor?

6306 sayılı Kanun kapsamında mal sahibi,kiracı ve sınırlı ayni hak sahipleri riskli olarak tespit edilen bir konut ve işyeri için riskli yapının bulunduğu ildeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuru yapacaktır.

6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunun 5. maddesi ve uygulama yönetmeliğinin 16. maddesi hükümlerine göre hak sahipleri kentsel dönüşüm kira yardımları için bağlı oldukları Belediye'ye müracaat edecekler. Yapılacak başvuru ve incelemeden sonra süreç tamamlanacaktır. Hak sahipleri kanun kapsamında riskli olarak tespit edilen bir konut ve bir işyeri için kira yardımı başvurusu yapabilecekler. Buna göre ikamet edilen bir konut için ve bir adet işyeri için kira yardımı yapılabileceği belirtiliyor.

Adım adım 2018 kentsel dönüşüm kira yardım başvurusu emlakpencerem.com özel haberi

Konutta İkamet Eden Kat Maliklerinden 

1 - Başvuru Dilekçesi

2 - Nüfus cüzdan fotokopisi

3 - Riskli Yapı Tespit Raporu

4 - Tapu belgesi ve taşınmaza ait güncel tapu kaydı

5 - A.R.A.A.D.net sistemi üzerinden riskli yapı için Yapı Kimlik Numarası alındığı tarihten önceki son üç aydan veya sonraki son üç aydan herhangi birine ait elektrik, su, doğalgaz, sabit hatlı olmak Ģartıyla telefon/internet hizmetleri ile ilgili herhangi bir fatura

6 - Yapıyı tahliye ettiğini gösteren eski ve yeni ikamet adresi Nüfus Müdürlüğünden alınan ikametgah belgesi

7 - Yıkılan yapılar formu

8 - T.C. Ziraat Bankası hesap dökümü

Başvuruda istenen evraklar kiracı ve intifa hak sahipleri için benzer şekilde hazırlanacaktır. İşyeri sahipleri ve kiracılarda aynı şekilde hazırladıkları belgeleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine teslim edebileceklerdir.

2017 yılında işler nasıl yürümüştü? Kira yardımı alacaklar 2017 yılında nasıl bir yol izledi işte o haberin ayrıntıları.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum