Adnan Polat Bankaları uyardı: Yarım kalan çok sayıda gayrimenkul olabilir

Gayrimenkul alımı için en uygun dönem olduğunun altını çizen Adnan Polat, Bankaların işini iyi yapan firmalara destek vermemesi durumunda "yarım kalan çok sayıda gayrimenkul olabilir" dedi.

Adnan Polat Bankaları uyardı: Yarım kalan çok sayıda gayrimenkul olabilir
Editor: Hakan A.
06 Ocak 2019 - 14:08 - Güncelleme: 06 Ocak 2019 - 14:19

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün önemli temsilcilerinden Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat'tan önemli uyarılar geldi. Sektörde nakit sıkıntısı bulunduğunu, Bankaların şirketlere kredi vermediini hatırlatan Polat, "İşini ciddi olarak yapan firmalara muhakkak ki bankaların destek vermesi lazım. Yoksa bankaların elinde yarım kalan çok sayıda gayrimenkul olabilir" uyarısında bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 6 Ocak 2019 - İstanbul


Konut sektöründe yaşanan nakit durgunluğu devam ederken, bazı önemli fırsatları da içinde barındırıyor. Sektörün önemli isimleri konut alımında uygun fiyatlı bir dönemden geçildiğini, alım için en uygun zamanın olduğunu ifade ediyor. 2019 yılının inşaat sektörüne yönelik ilk açıklaması ise Adnan Polat'tan geldi.

2018 yılında konut satışları bir önceki yılla hemen hemen aynı rakamlara geleceğini ifade eden Adnan Polat, Amadolu Ajansı'na (AA) yaptığı açıklamasında 2019 yılı için alım zamanı olduğunu hatırlattı.

Polat, "Akıllı olan şu dönemde ihtiyacı varsa veya yatırım yapacaksa gayrimenkule yönelir. Biz bunları yaşadığımız vakit 100 liralık değeri olan bir mal 50 liraya satılıyor. Bugün alan 2 sene sonra 100 liraya satıyor. Bu, yatırımcı için hem fırsat hem de bir imkan. Bunu kullanmaları lazım. Şu anda bu konuyu iyi değerlendiren gelip daire alıyor. Ben tavsiye ediyorum. Konuta yatırım yapmaları lazım, daha ucuzunu bulamazlar." ifadelerini kullandı.

Konutta KDV ve Tapu harcı indirimi sürüyor 

Yeni yıl 2019'da uzatılan önemli indirimler arasında Konutta KDV i,ndirimi ile Tapu harçlarına ilişkin indirimler 2018 sonunda tamamlanması gerekirken Bakanlık tarafından uzatılmıştı. Konut alımı yapmak isteyen vatandaşa destek olması amacıyla Hükümet tarafından konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18 olan KDV oranını, yüzde 8’e, tapu harçlarında ödenen oranı ise binde 20’den binde 15’e düşürmüştü. Yapılan bu hamle ile birlikte tapu harcı oranı da yüzde 4'ten yüzde 3 olarak indirimler sürüyor. İndirimlere ilişkin haberin ayrıntısı için tıklayın.

Konut kredisi faizlerinde 0.98 fırsatı

3 kamu bankası, 1 katılım bankası ve 1 özel banka ise konut satışlarında uygulanan faiz oranlarını düşürdü. 2018 yılının son ayı aralık ayında indirim yapılan konut kredisi faiz oranları sadece anlaşmalı inşaat firmalkarında geçerli. Bankaların alacaklı olduğu anlaşması bulunan sınırlı sayıdaki inşaat firmalarının sıfır konutlarında geçerli. Konut kredisi faizleri hakkında güncel bilgileri okumak için tıklayın.