Ağrı'ya Millet Vadisi Müjdesi

Ağrı'ya Millet Vadisi Müjdesi

Bugün Ağrı'yı ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ağrı'da gerçekleştirilecek projeleri ve çalışmaları anlattı. Bakan Kurum, Ağrı'ya 358 metrekarelik millet vadisini kazandırılacağını belirtti.

Editor: Hatice Kolçak
06 Kasım 2019 - 19:58 - Güncelleme: 06 Kasım 2019 - 20:02

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bugün Ağrı'daydı. Bakan Murat Kurum, Ağrı'nın bölgenin ve Türkiye'nin parlayan yıldızı haline geleceğini duyurdu.

Emlak Pencerem - 6 Kasım 2019


Bakan Kurum Ağrı'da gerçekleştirilecek projeleri şöyle paylaştı:

Murat nehrinin geçtiği, 100. yıl, Fevziçakmak, Küpkıran, Bulut, Murat, Kurtuluş ve Alpaslan ve Fırat mahallelerini kapsayan 358 bin metrekarelik alanda, içerisinde bisiklet ve yürüyüş yollarının, dinlenme alanlarının bulunduğu bir millet vadisi projesini Ağrı'ya kazandıracağız. TOKİ Başkanlığımız eliyle gerçekleştireceğimiz projenin temelini Mart 2020'de atıyoruz.

İçerisinde millet bahçesi olan Taşlıçay Deresi Islah Projesini de yapacağımız bu millet vadisine bağlayarak bir yeşil koridor oluşturacağız. Taşlıçay millet bahçesinin içerisindeki çocuk evi projesinin tamamlanması için de İlbank Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla belediyimize 2 milyon lira hibe vereceğiz.

Şehrin içinde koku ve görüntü kirliliğine sebep olan 1301 adet ahırı, vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde Baloluk Köyü'ndeki 1241 dönümlük araziye kuracağımız tesise taşıyarak hem şehrimizin önemli bir sorununu çözüme kavuşturacak hem de şehre istihdam sağlayacağız. Mart 2020'de temelini atacağımız projeyi en kısa sürede tamamlayacağız.

3 bin bağımsız bölümün yer aldığı, 20 bine yakın vatandaşımızın yaşadığı 100. yıl Mahallesi'ndeki imar problemini çözeceğimizin, sosyal donatı ve yolların yapılacağının sözünü vermiştik. Çalışmalarımızın bir kısmını tamamladık. Millet vadisi projemiz ile bölgenin sosyal donatı ihtiyacını gidermiş olacağız. Yıl sonuna kadar da imar planını onaylayarak, belediyemize 25 metrelik ana arter yolları açabilmesi adına ilk etapta 5 milyon lira hibe olmak suretiyle maddi ve teknik destek sağlayacağız ve bölgedeki vatandaşlarımızın imar ve mülkiyete ilişkin sorunlarını çözüme kavuşturacağız.

Fırat Mahallesi'ndeki 450 bağımsız bölümden oluşan kentsel dönüşüm projesinin Mart 2020'de TOKİ Başkanlığımız eliyle başlatacağız.

Yeni belediye hizmet binasının inşaatının tamamlanması için belediyemize uygun ödeme koşullarında 25 milyon lira kredi vereceğiz ve altında 250 araçlık otoparkın bulunduğu meydan projesinin ilk etabını önümüzdeki yıl tamamlayacağız. Yeni Ordu Evi'ni TOKİ Başkanlığımız eliyle inşa ederken ikinci etabı da, tamamlanmasına müteakip eski belediye binasının ve eski ordu evinin olduğu alan ile 20 bin metrekarelik alanı şehir meydanı olarak şehre kazandıracağız.