Akçakale Yarımadası, Çıldır ve Lavaş Gölleri Sit Alanı İlan Edildi

Ardahan Akçakale Yarımadası doğal site alanı ilan edildi. Ayrıca Çıldır ve Lavaş gölleri potansiyel doğal sit alanları kapsamında olan bazı yerler kesin korunacak hassas alanlar olarak ilan edildi. Karar, Cumhurbaşkanı Kararı ile bugün ki resmi gazetede yayınlandı.

Akçakale Yarımadası, Çıldır ve Lavaş Gölleri Sit Alanı İlan Edildi
Editor: Hatice Kolçak
12 Temmuz 2019 - 09:13

Bugünkü resmi gazetede yayınlanan kararla Ardahan İli bazı alanlar sit alanı ilan edilirken Çıldır ve Lavaş gölleride korunacak hassas alanlar kapsamına alındı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile; 30829 Sayı ve 1311 Karar Sayısı ile Resmi Gazetede'de yayınlanan karar ile Ardahan ili Çıldır ilçesinde bulunan Akçakale Yarımadası doğal sit alanı ilan edildi. Aynı karar sayısı ile Çıldır ve Lavaş gölleri potansiyel doğal sit alanları kapsamına alındı.

Resmi gazetede yayınlanan doğal sit alanları sınırları belli olmak üzere ekli kroki ve koordinatları ile belirlenmek üzere çizildi.

Cumhurbaşkanı Kararı

Ardahan ili, Çıldır ilçesinde bulunan Akçakale Yarımadası doğal sit alanı ile Çıldır ve Lavaş gölleri potansiyel doğal sit alanları kapsamına giren ve ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanların kesin korunacak hassas alan tescil ve ilan edilmesine, 1 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesinin 109 uncu maddesi gereğince karar verilmiştir.

Sit Alanlarının koordinatları için tıklayınız.  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/07/20190712-7.pdf