Akfen Holding'den dev satış! Mersin Limanı payını sattı

Türkiye'nin dev holdinglerinden Akfen Holding dev bir satış gerçekleştirdiğini duyurdu. Akfen Holding, Mersin Limanı hisselerinin büyük bölümünü Avustralyalı bir şirkete sattı. İşte son dakika satışın ayrıntıları.

Akfen Holding'den dev satış! Mersin Limanı payını sattı
Editör: Hakan A.
31 Temmuz 2017 - 18:52

Günün son dakika gelişmesi; Türkiye'nin en büyük limanlarından biri olan ve büyük bir hacime sahip Mersin Limanı'nda dev satış gerçekleşti.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 31 Temmuz 2017 - İstanbul

Akfen Holding'in sahip olduğu Mersin Limanı hisselerinin büyük bölümünün satışının gerçekleştiği duyuruldu. 

Rakamlar ve detayları netleşen satışın Akfen Holding hisselerinin Avustralyalı IFM Investors'a satılmasıyla son bulduğu gelen bilgiler arasında. Satış rakamının ise Mersin Limanı'nın yüzde 40'ı için 869 milyon dolar olarak yapıldığı ifade ediliyor. Mersin Limanı'nın tamamının ise bu satışla birlikte toplam 2 milyar 172 milyon 500 bin dolar olarak belirlendiği kaydedildi.

Türkiye'nin dev holdinglerinden biri olan Akfen Holding kasasına bu satışla birlikte 869 Milyon doları koymuş olacak. Satıştan elde edilen gelirle diğer projelere kjaynak ayrılacağı ve yeni projelere harcanacağı duyuruldu. Mersin Limanı'nda Akfen Holding'in diğer ortağı ise yüzde 50'lik payla PSA Grubu.

Konuyla alakalı edinilen son dakika bilgiye göre, Akfen Holding, Türkiye’ye bir başka dev yabancı yatırımı daha çekmeyi başararak Mersin Uluslararası Limanı’ndaki yüzde 50 hissedeki  yüzde 40’lık payın 869 milyon dolara devri için Avustralyalı altyapı fonu IFM Investors ile hisse devir sözleşmesi imzaladı. Halen yüzde 10'luk payı bulunan Akfen Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın'ın Mersin Uluslararası Limanı Yönetim Kurulu Başkanlığına devam ettiği kaydedildi.

İlk resmi açıklama Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın'dan gelirken, “Türkiye’ye yapmış olduğumuz yatırımlara yabancı sermayeyi ortak ederek ‘taze döviz’in ülkemize girişini blok hisse satışı yoluyla yapmaya çaba gösteriyoruz. Bu tür hisse ihraçları en değerli ihracat kalemi sayılmalıdır. Şirketlerimizi ölümsüzleştirmek için yapılan bu hisse ihracı Türkiye ekonomisine duyulan güvenin önemli bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, 1.2 milyar dolarlık yatırım sonucunda Mersin Uluslararası Limanı’nın bölgenin en önemli limanlarından biri olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Dünyanın en büyük liman işletmecilerinden Singapur merkezli ortağımız PSA International ile Mersin Uluslararası Limanı’na özelleştirme sürecinin ardından hızla yatırımlarımıza başladık. 2007 yılında Özelleştirme İdaresi’nden 755 milyon dolar ile 36 yıllık işletme imtiyazını aldığımız Mersin Limanı’nı bugüne kadar 453,5 milyon dolar ilave yatırım yaparak toplam 1 milyar 208,5 milyon dolarlık harcama ile Akdeniz’in HUB’ı haline getirdik ve liman kapasitesini 8 kat arttırdık. Bugün itibariyle elleçlenen yük 1.600.000 TEU’ya ulaşarak 10 yılda 4 kat artış kaydetti, halen boş kapasitemiz bulunuyor. Limanı uluslararası megataşıma gemilerini ağırlayacak kapasiteye ulaştırdık. Konvansiyonel kargo elleçlemesi 4.1 milyon ton seviyelerinden 2 katına çıkarak 8 milyon ton seviyelerine yükseldi. Daha önce olmayan Ro-ro hizmeti de bizimle başlamış olup, 74 bin seviyelerine geldi. Mersin Uluslararası Limanı’nı sadece Türkiye değil, bölgenin en önemli uluslararası limanları arasında hak ettiği noktaya getirdik.”

Türkiye’de 16 Nisan 2017 tarihinde hayata geçirilen “Anayasa Değişikliği Referandumu” sonrasında siyasi belirsizliklerin büyük oranda son bulduğuna dikkat çeken Hamdi Akın, “Ülke olarak önümüzü görmeye başladığımız ve ekonomik parametrelerin daha iyiye gittiği ortamda son yılların en büyük yabancı yatırımını Türkiye’ye çekmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“2019 yılında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlere bizi taşıyacak yeni kabinenin de belirlenmesinin ardından artık ekonomide kaldığımız yerden başarı hikayeleri yazmamız gerekiyor. Ülkemize yapmış olduğumuz yatırımlara yabancı sermayeyi ortak ederek ‘taze döviz’in ülkemize girişini blok hisse ihracı yoluyla yapmaya çaba gösteriyoruz. Böylelikle Akfen Holding olarak 2017 yılı başıyla birlikte Akfen Yenilenebilir Enerji, TAV Havalimanları Holding ve Mersin Uluslararası Limanı’nda dört dev yabancı şirketin Türkiye’ye toplam 1 milyar 229 milyon dolarlık yatırımını ülkemiz ekonomisinin geleceğine duyulan güvenin önemli bir göstergesi olarak görüyorum. Bu da Türk ekonomisinde yeni başarı hikayeleri için güzel bir başlangıç olacaktır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum