Akıllı Şehircilik için çalıştay yapıldı

İBB organizasyonu ile Akıllı Şehir Çalıştayı gerçekleştirildi.

Akıllı Şehircilik için çalıştay yapıldı
Editor: Hakan A.
18 Kasım 2019 - 10:01

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Akıllı Şehir Müdürlüğü tarafından organize edilen “Akıllı Şehir Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 18 Kasım 2019 - İstanbul


Türkiye’de ve dünyada akıllı şehircilik teknolojileri geliştiren firmaların katılımları ile tüm gün süren çalıştayda, İstanbul’un Akıllı Şehir Dönüşümü yol haritasında yer alan Akıllı Şehircilik, Nesneler İnterneti (IoT), Büyük Veri, Yapay Zeka ve Analitik Çözümleri konularında firmaların geliştirdikleri ürün ve servisler detaylı şekilde görüşüldü.

İBB, iştirak şirketleri; İSBAK, İsttelkom, Belbim, İSKİ, İETT ve birçok teknoloji firmasının katıldığı çalıştayda, teknoloji firmalarının İstanbul halkına sunabilecekleri katma değerli son teknoloji ürün ve servisleri tanıtıldı.

Teknoloji Devleri Tecrübelerini ve Ürünleri Paylaştı

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Bilgi İşlem Daire Başkanı Erol ÖZGÜNER, İBB’nin yeni dönemde Akıllı Şehir Teknolojilerine bakışını, bu süreçte İBB’nin alacağı pozisyonları ve İstanbul halkına Teknoloji ile bütünleşmiş servisleri nasıl vatandaşımıza sunmayı planladıkları ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Yeni dönemde tüm teknolojik yatırımların İstanbul halkının yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla planlandığını belirtti. Özgüner, yapılacak yatırımların kamu yatırımı olduğunu, bu sebeple teknolojik ürün seçimlerinde tüm ürün sahiplerini dinleyerek en doğru kararı vermek istediklerinin altını özenle çizdi.

Daha sonra,  Amazon, Google, ATOS ve Huawei gibi uluslararası teknoloji devlerinin yanısıra Koç Digital ve Turkcell gibi ülkemizin teknolojik altyapıları ile önde gelen şirketlerinin sunumlarıyla zenginleşen çalıştayda, İBB ve tüm katılımcılar, Akıllı Şehircilik, Nesneler İnterneti (IoT), Büyük Veri, Yapay Zeka ve Analitik Çözümleri konularında görüş alışverişinde bulundu. Firmalar, teknolojik yeni çözümlerini ve İBB’de kullanımının sağlayacağı faydalara değindi.

Çalıştayda, İstanbul için IoT Platformu bileşenlerine, katmanlarına, servislerine, şehir yaklaşımlarına, İBB ile iş birliği yapılabilecek alanlara ve İBB’nin muhtemel kazanımlarına yer verilirken, İstanbul’da sistemlerin hayata geçirilmesinde karşılaşılabilecek zorluklar da gündeme getirildi.