Reklamı Geç
Akkuyu’da enerji üretimi ne zaman başlayacak? Ruslar...

Akkuyu'da enerji üretimi ne zaman başlayacak? Ruslar açıkladı....

Türkiye'nin en büyük enerji üssü konumunda olan gelecek Akkuyu için Ruslar'dan son dakika açıklaması geldi. Rusya Enerji Bakanı Novak duyurdu; 2023’te Akkuyu'da tam olarak enerji üretimine start verilecek açıklamasını yaptı.

19 Ağustos 2017 - 09:50 - Güncelleme: 07 Ekim 2017 - 20:29

Türkiye için büyük önem arz eden Akkuyu için hızlı geri sayım devam ederken, Rus Enerji Bakanı sıcak bir açıklama ile Akkuyu ile alakalı önemli bir açıklamada bulundu. Rusya Enerji Bakanı Novak: "2023’te Akkuyu'da tam olarak enerji üretimi başlayacak" dedi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 19 Ağustos 2017 - İstanbul

Türkiye genelinde enerji açılımları Bakanlık desteğiyle hızla devam ederken, ülke ekonomisi ve dışa bağımlılıkta önemli adımlara imza atmaya devam eden Türkiye i,çin büyük öneme sahip Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için geri sayım sürüyor. Rusya'nın her anlamda kapsamlı desteği ile inşa edilecek, Türk bilim insanları ve çalışacak personellerin eğitimleri hızla sürerken, yeni bir açıklama ile Akkuyu için ilk tarihler ortaya çıkmaya başladı.

Konuyla alakalı ilk bilgi Rus Bakan Novak'dan geldi. Türkiye - Rusya Enerji İşbirliği Oturumu"nda konuşan Novak, Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi'nin iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirerek derinleştirdiğinin altını çizdi. Bakan Novak, "Büyüyen ve gelişen Türkiye'nin enerji talebini karşılama noktasında her türlü desteği vermek için çalıştıklarını söyleyen Rus Bakan, ortak projelerde ülkelerin kendi potansiyellerini kullanması önemli bir gelişme.  Her anlamda iki ülke pek çok alanda birbirine desteğini, sürdürüyor." dedi.

Akkuyu açıklaması gündeme düşen Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak, oldukça önemli olan başlangıç tarihlerine dair flaş açıklamasında, "2023 yılında Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nde tam olarak enerji üretimi başlayacaktır. Bana göre de bu projenin gerçekleşmesi için büyük bir aşama olacak. Bence nükleer santralin yapılması ilişkileri pekiştirecek, uluslararası ekonomik ilişkiler için de büyük katkısı olacak"  ifadelerini kullandı.