Akkuyu NGS'de üçüncü reaktör inşaatı törenle başladı

Geçtiğimiz aylarda lisanslanan Mersin'de yükselen Akkuyu Nükleer Güç Santrali 3. Reaktör inşaat süreci Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus Lider Putin'in katılımı ile törenle başlatıldı.

Akkuyu NGS'de üçüncü reaktör inşaatı törenle başladı
Editör: Hakan A.
11 Mart 2021 - 07:53
Türkiye'de ilk kez hayata geçirilecek olan yeni nesil Nükler Güç Santrali inşaatında süreç hızla ilerliyor. Yapımında her türlü ayrıntıya dikkat edilen Mersin'de faaliyete geçi,rilecek Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatı kapsamında yeni etap, 3. reaktör için temeller dün düzenlenen törenle gerçekleştirildi. 

Emlak Pencerem - Emlak Haberleri Merkezi - 11 Mart 2021 - İstanbul


 Nükleer teknolojide Türkiye'de söz sahibi olacak, ülkenin en büyük yatırımı olarak öne çıkan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) yeni ünitesinin temelleri atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin uzaktan bağlantıyla Mersin'deki Akkuyu NGS 3.Reaktör temel atma törenine katıldı. 

Türkiye enerji hamlelerini peş peşe atarken, Mersin Akkuyu'da yapımı büyük bir hızla süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali üçüncü reaktör için temeller törenle atıldı. 4 reaktör olacak Akkuyu NGS'de 2 reaktörün inşaat süreci büyük bir özenle sürdürülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin'in uzaktan canlı yayınla bağlanarak katıldıkları Akkuyu NGS 3. reaktör inşaat süreci resmi olarak başlamış oldu. Akkuyu'da ilk reaktör 2023 yıl sonu itibariyle devreye alınması planlanmış durumda.


NÜKLEER ENERJİ LİGİNE KATILACAĞIZ

Törende açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin enerji alanındaki en büyük yatırımlardan biri. Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ile 3. ünitesinin temelini attığımız, ilk ünitesini 2023 yılında hizmete alacağımız Akkuyu Nükleer Güç Santralimizin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.  Akkuyu NGS, yıllık 35 milyar kilovatsaat elektrik üreterek ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 10'unu karşılayacaktır.

Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye'yi nükleer enerji sahibi ülkeler ligine katacağız." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum