Reklamı Geç
Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı ne zaman başlıyor?

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı ne zaman başlıyor?

Türkiye'nin en büyük enerji kaynaklarından biri olacak Akkuyu Nükleer Santrali için inşaat başlangıcı tarihi netleşmeye başladı.

15 Kasım 2016 - 07:49

Enerjide dev hamleler gerçekleştirmeye devam eden Türkiye, Akkuyu için düğmeye basıyor. Akkuyu Nükleer Santrali inşaatı için tarihler netleşmeye başladı. İnşaat için geri sayımın devam ettiği, Akkuyu Nükleer GüçSantrali (NGS) için çalışmalar hızlanırken, ortaklık yapısında yüzde 49 hissesi için Rus şirket Rosatom ile Türk şirketleri Cengiz-Kolin-Kalyon ile masada pazarlıklara başlarken, santral için 2017 başında inşaat lisansı başvurusu yapılacağı ifade edildi.

Konuya i,lişlkin yapılan son dakika açıklamasında yapımına 2017'de başlanması planlanan Akkuyu NGS için çalışmalar ve masadaki belirlemelere devam ediliyor. Akkuyu Nükleer Santrali için Rus nükleer enerji şirketi Rosatom ile Cengiz-Kolin-Kalyon (CKK) şirketleri arasındaki ortaklık görüşmelerinin yıl sonuna kadar belli bir aşamaya getirilmesi yönünde karara varıldığı kaydedildi.
Diğer taraftan 2017 ile birlikte Akkuyu'nun inşaat çalışmalarında önemli yolların kaydedileceği ve inşaat ön lisans başvuruların yapılacağı gelen haberler arasında. Akkuyu inşaatı öncesinde Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan (TAEK) sınırlı çalışma izni alınarak prosedürlerin teker teker yerine getirileceği bildirildi.

10 Ekim 2016'da Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile alakalı Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde gündemin son maddesi olarak görüşülen "Akkuyu Çevre Düzeni Planı" meclisten geçirilmişti.

AKKUYU NGS Projesi’nin gerçekleştirilmesinde 4 aşamalı bir program öngörülmektedir. Gerekli lisans ve izinlerin alınmasının ardından ilk ünite, 7 yıl içerisinde devreye alınacaktır.

1. Aşama – Hazırlık Dönemi
 
Bu dönemde; Akkuyu NGS Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin kurulması, AKKUYU NGS inşaatı için Proje Şirketi’ne arazi tahsisinin gerçekleştirilmesi, mühendislik etütlerinin yürütülmesi, halkın katılımının sağlanması, AKKUYU NGS’nin tesisi için tüm gerekli lisans ve izinlerin alınması; inşaat için ön hazırlık çalışmalarının yapılması planlanmıştır.
 
2. Aşama – AKKUYU NGS İnşaatı
 
3. Aşama – AKKUYU NGS’nin İşletilmesi ve Teknik Destek
 
4. Aşama – Nükleer Santralin İşletmeden Çıkarılması

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..