Aktif Rasyosu neden indirildi?

BDDK, bugün uygulamaya koyduğu Aktif Rasyosu indirimini neden yaptı?

Aktif Rasyosu neden indirildi?
Editör: Hakan A.
10 Ağustos 2020 - 23:27
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 1 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Aktif Rasyosu'nu duyar olduk. Halen kullanımda olan değerler sayesinde Bankaların kredi tarafında daha fazla kişiye erişmesi kapsamında BDDK tarafından uygulamaya konulmuştu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 10 Ağustos 2020 - İstanbul


Bankalardan kredi kullanmak isteyenlerin işini kolaylatırmak amacıyla, bankaları kredi vermeye zorlayan değerlerden oluşan formülize edilen Aktif Rasyosu Pandemi sürecinde vatandaşın hayrına olarak işleve konuldu.

Formülü koyan BDDK, tutturacak olanlar ise bankalar. daha fazla kredi vermeye teşvik etmek amacıyla uygulamaya konulan aktif rasyosu değerlerinde bugün BDDK tarafından alınan başka bir kararla oranlarda indirime gidildi.

Peki BDDK neden Aktif Rasyosu değerlerinde indirim yaptı?

Konuyla alakalı resmi açıklamada bulunan BDDK, banbkaların istekleri sonucunda böyle bir indirim yapıldığını vurguladı.  Bankalara uygulanan Aktif Rasyosu değeri hedefini, mevduat bankalarında yüzde 100'den yüzde 95'e, katılım bankalarında yüzde 80'den yüzde 75'e düşürdüğünü açıkladı.

Diğer taraftan, aktif rasyosundaki Döviz kalemlerinin TL'ye çevriminde bir önceki ayın ortalaması alınacak ve yabancıların yabancı para mevduatlarının kredileri aşan kısmına 1.75 katsayısı uygulanmayacak.

İşte Aktif Rasyosu Formülü;
Aktif Rasyosu = Krediler + (Menkul Kıymetler x 0,75 ) + ( TCMB Swap x 0,5 ) / TL Mevduat + ( YP Mevduat x 1,25 ). 

YORUMLAR

  • 0 Yorum