Ali Ağaoğlu: "Belediyelerle boğuşuyoruz"

Hatice Kolçak'ın sorularını yanıtlayan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu 'ndan flaş açıklama, 'Arazi stoğu en fazla olan firmayız. Belediyelerle boğuşuyoruz'

Ali Ağaoğlu: "Belediyelerle boğuşuyoruz"
Editör: Hakan A.
20 Mart 2017 - 10:17

Emlak basınını Uludağ'daki otelinde ağırlayan Ali Ağaoğlu, gayrimenkul sektörü ve hükümetin aldığı kararlar le alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 20 Mart 2017 - İstanbul

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, emlak basını ile Uludağ'daki otelinde buluştu. Gündeme dair önemli açıklamalarının yanı sıra, Ağaoğlu'nun yeni yatırımları, 2017 stratejileri hakkında çarpıcı detayları paylaştı.

EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak'ın sorularına cevap veren Ağaoğlu, 2017 yatırımları hakkında bilgiler verdi.

Hatice Kolçak; Ağaoğlu olarak bu yılki yatırımlarınız, yeni projeleriniz neler olacak?
 
Ali Ağaoğlu: 1453 projesi dünyanın en saygın ve sayılı projelerinden bir tanesi ve bu proje bitti. Ama şimdi devam piyasada devam eden projelerimiz İstanbul Finans Merkezi dünyanın sayılı projelerinden bir tanesi.Aynı  bölgede devam eden My Newwork projemiz var o da çok ciddi bir proje. 1453 projemiz o kadar büyük ti ki o bittiği zaman sanki biz iş yapmıyor gibi görünüyoruz ama şu an da aynı anda devam eden 6 şantiye devam ediyor. İnşaat bizim amiral gemimiz. Elimizde çok ciddi arsa stoğumuz var. Belediyelerle boğuşuyoruz ama bu sene için de en az 4 projeyi devreye alacağız. Yine bu sene Anadolu’ya açılıyoruz.
 
Hatice Kolçak: Finans Merkezi projesinden yatırımcılar yer alabilecekmi, satış düşünüyormusunuz?
 
Ali Ağaoğlu: Şu anda kaba inşaat bitmiş durumda. Henüz satışa çıkarmadık ona önümüzdeki günlerde karar vereceğiz. 


 
Hatice Kolçak: Finans Merkezinin Ataşehir’e ne kadarlık bir katkısı olur sizce?
 
Ali Ağaoğlu: Uluslararası Finans Merkezinin sadece Ataşehir’e ve inşaat sektörüne değil, diğer  bütün sektörlere ve çevreye katkı yapacak. Çünkü, Türkiye dünya finans pastasından hakettiğini almıyor. Türkiye, dünyanın 17. büyük ekonomisi ama finansta 72. sırada..Dolayısıyla buranın yapılmasıyla Türk ekonomisi, sanayisi, daha rahat uluslararası finansa erişme imkanı bulacak. Türk ekonomisi için çok önemli. Tabi Ataşehir’e katkısı olacak belki daire fiyatları artacak ama asıl burda kazanacak olan Türk ekonomisi olacak.
 

Hatice Kolçak: Bu yıl inşaat sektörünü hareketlendirecek, tüketiciyi alıma iten güçlü düzenlemeler ve kampanyalar var. Ne düşünüyorsunuz, bu yıl nasıl gider?
 
Ali Ağaoğlu: Hükümetin aldığı bu son kararlar özellikle yabancı yatırımcılarla ilgili çok çok önemli. Bu kararların hepsini Avrupa ülkeleri uyguluyor. Bizim dövize, paraya daha çok ihtiyacımız var.Bunu çoktan uyguluyor olmamız gerekirdi. Türkiye’nin en büyük açığı döviz açığı. Yabancıya gayrimenkul satışı ile döviz ülkeye gireceğinden cari açığa büyük katkısı olacaktır. Sadece sektör değil, Türk ekonomiside gelişecektir.
 
Hatice Kolçak: Gayrimenkul Sertifikasını nasıl değerlendirirsiniz. Siz kendi projelerinizde uygulamayı düşünürmüsünüz?
 
Ali Ağaoğlu: Konut sertifikası en büyük sorunlardan bir tanesi olan tasarrufa büyük katkı sağlayacaktır. Tasarruf oranımız yüzde 12’lere düşmüştü şimdi yüzde 14’lere tırmandı. Bunu muhakkak yüzde 20’lerin üzerine taşımamız lazım. Bunu tasarrufa yönelten bir enstürman olarak görüyorum ve çok faydalı olacağını düşünüyorum. 
 

Hatice Kolçak: Gayrimenkul Sertifikasını Türk Halkı benimser mi bu konuda neler yapmamız lazım?
 
Ali Ağaoğlu: Konut ucuz bir yatrım değil. İlle biriktirmeye gerek ypk bu şekilde küçük küçük yatrımla o konuta ulaşım sağlayacaktır. Türk insanını tasarrufa yönlendirecektir. Yalnız bunu Türk halkına iyi anlatmamız lazım.

Ağaoğlu röportajınının tamamını izlemek için alttaki bağlantıya bakabilirsiniz.

 - Ali Ağaoğlu'ndan Bakanlığa sitem, "Orman kanunu ile turizm yönetilemez"


YORUMLAR

  • 0 Yorum