Reklamı Geç
Ali Ağaoğlu’ndan Bakanlığa sitem, "Orman kanunu ile turizm...

Ali Ağaoğlu'ndan Bakanlığa sitem, "Orman kanunu ile turizm yönetilemez"

Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun sahibi Ali Ağaoğlu emlak basını ile Uludağ'da bir araya geldi. Bakanlığa sitem eden 'Ağaoğlu, Burası kayak merkezi ise kayak merkezi için ne gerekiyorsa o yapılmalı. Uludağ’ı Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın kanunu ile idare edersen olmaz' dedi.

19 Mart 2017 - 09:04 - Güncelleme: 20 Mart 2017 - 10:21

Türkiye'nin en renkli iş adamlarından Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Uludağ'da önemli açıklamalarda bulundu. Gayrimenkul sektöründen, yatırımlara, 16 Nisan Referandumu'ndan özel yaşantısına kadar pek çok soruya içtenlikle cevap veren Ağaoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na sitemde bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 19 Mart 2017 Bursa

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, emlak basınıyla Bursa Uludağ'da bir araya geldi. 2017 yatırımları, yeni projeleri ve gündeme dair önemli gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunan Ağaoğlu, “Getirilen teşviklerin ve vatandaşlık hakkı gibi düzenlemelerin gayrimenkul sektörüne ve ekonomimize çok olumlu katkısı olacak” dedi.

Ünlü müteahhit, iş adamı Ali Ağaoğlu, Bursa Uludağ’da bulunan My Mountain Otel’de 'Geleneksel Basın Buluşması’nı gerçekleştirdi. Geniş katılımın olduğu gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Ağaoğlu; “ Gayrimenkul sektörüne yönelik düzenlemelerde Türkiye için geç kalındı. Batıdaki ülkelerin çoğu yabancıya mülk satarak kaynak sağlıyor ve ülkeyi kalkındırıyor.  Londra'nın yüzde 16'sı yabancıların. Buradaki malı yabancılara satarak ülkede yüzde 100 kalan bir kaynak yaratıyorsunuz. Ülkenin en büyük sorunu cari açık. Dövizin de en kalıcı olduğu alan yabancıya konut satışı. Getirilen teşviklerin ve vatandaşlık hakkı gibi düzenlemelerin gayrimenkul sektörüne ve ekonomimize çok olumlu katkısı olacak. Yabancıya KDV istisnası getirildi. Bunlar Dünyada uygulanan modellerdi. Türkiye'ye gelmesi geçte olsa da son derece isabetli oldu. Önümüzdeki günlerde de daha olumlu dönüşler alacağımıza inanıyorum. Yurt dışı ziyaretlerimizde bunların yansımalarını görüyoruz. Yabancılar yatırım yapmak için istekliler ancak istikrar yatırımcılar için önemli.“ dedi.

Ağaoğlu sözlerine şöyle devam etti; “ Orta Doğu ve Körfez ülkelerine yaptıkları ziyarette 400'ün üzerinde iş adamı ile konuştuk. Türkiye'ye yatırım yapma konusunda istekli olduklarını gördük. Ben ileriki yıllarda Türkiye'ye Orta Doğu'dan gelecek sermayenin çok daha artacağına inanıyorum.”

- Ali Ağaoğlu: "Belediyelerle boğuşuyoruz"

 

Ağaoğlu'ndan Bakanlığa sitem: "Orman kanunu ile turizm yönetilemez"

Ali Ağaoğlu; “Türkiye'nin en iyi kayak merkezlerinden Uludağ'da sorunlar yaşanıyor. Uludağ için "kayak merkezi" deniliyor ancak birinci bölge Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na, ikinci bölge Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı. Burası kayak merkezi ise kayak merkezi için ne gerekiyorsa o yapılmalı. Palandöken ve Erciyes’e devletin çok güzel yatırımları oldu. Biz Ağaoğlu olarak bugüne kadar Uludağ'a 100 milyon dolar yatırım yaptık. Birinci bölgede oteller boş şimdi köpekler cirit atıyor. Uludağ’ın durumu ortada. Bu işin bir de sosyal boyutu var. Bugün gerçekten Uludağ'ın eteklerinde bir sürü köy var. Gidin o köylere Doğu'daki köylerden çok daha geri durumda. Otelimizde çalışan insanların yüzde 60'ı, yüzde 70'i civardaki köylerdendi. Burası civar köylerde çalışan insanlara iş ve aş kapısı. Uludağ’ı Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın kanunu ile idare edersen olmaz."

Ağaoğlu; “Konut finansmanında ürün çeşitliliği maalesef bulunmuyor. Türkiye’nin tasarruf oranı düşük. Bu sertifika insanları tasarrufa yönlendiren, belli bir miktara gelince de yatırıma dönüşecek bir ürün. Sadece konut sektörü açısından değil genel ekonomi açısından da son derece önemli. Tasarruf miktarını da artıracak” dedi.

Ali Ağaoğlu; “Bu sene belediyede ki engelleri aşabilirsek 4 yeni projeye başlayacağız. Arazi stokumuz fazla. Aynı zamanda İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin (İFM) yapımı devam ediyor. Şu anda Türkiye dünyanın en büyük 17'inci ekonomisi. Ancak küresel finans merkezleri endeksine göre 45'inci sıradayız. İFM bence çok stratejik ve iyi bir karar. Ancak biraz gecikti. İlk olarak hedef 2017'ydi fakat şu anda 2021. Orada alt yapıyı biz yaptık. Binalarımızın kabaları bitti. Oraya yatırımımız çok fazla. Kamu bankalarının yapımı biraz gecikti ancak son dönemde ciddi bir atağa geçildi. Kamu bankalarının yapımı hızlandı. Şimdi yasal düzenlemelerin de yapılması lazım. Bu konuda hükümette ciddi bir gayret ve istek var. Ancak araya giren referandum gibi konular nedeniyle yasal düzenlemeler gecikti ama ben yakında yapılacağını düşünüyorum.

Ağaoğlu; “ Ağaoğlu markasını yurt dışına taşıma düşüncemiz var. Ortadoğu’dan ve Asya’dan gelen talepleri değerlendiriyoruz. Bu konuda ciddi araştırma yapıyoruz. Bu durumun sene sonunda netleşeceğini düşünüyorum. Aynı zamanda Anadolu’da yatırım yapacaklarını belirten Ağaoğlu; “ Bu konuda da çalışmalarımız sürüyor. Oflu olduğum için ilk projeyi memleketim olan Trabzon’da yapmayı istiyorum” dedi. Üniversite projesine ilişkin arazilerinin hazır olduğunu belirten Ali Ağaoğlu;” 2018'e yetiştirmeyi hedefliyoruz. Yerleşkelerin birisi Ataşehir'de diğeri de Maslak'ta olacak” diye ekledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..