Ankara-Niğde Otoyolu Acıkuyu Kavşağı-Alayhan Kavşağı trafiğe açılıyor

Dev otoyol projelerini peş peşe açmaya devame den Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Ankara-Niğde Otoyolunun Acıkuyu Kavşağı-Alayhan Kavşağı etabının açılışı yapılıyor.

Ankara-Niğde Otoyolu Acıkuyu Kavşağı-Alayhan Kavşağı trafiğe açılıyor
Editör: Hakan A.
16 Aralık 2020 - 08:43
Türkiye'nin dört bir tarafından hayata geçirilen dev otoyol projelerinin trafiğe açılmasına devame diliyor. Haftasonu açılacak Kuzey Marmara Otoyolu İstanbuyl, Kocaeli ayağı için geri sayım sürerken, Ankara-Niğde Otoyolu projesi kapsamında Acıkuyu Kavşağı-Alayhan Kavşağı ve diğer bağlantı yolları yarın itibarıyla trafiğe açılıyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 16 Aralık 2020 - İstanbul 


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve Ankara-Niğde Otoyolu'nun, 113 kilometrelik otoyol ve 39 kilometrelik bağlantı yollarından oluşan ikinci kesimi için açılış töreni bugün gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile gerçekleştirilecek olan Ankara-Niğde Otoyolu'nun tamamı bugün hizmete girecek. Otoyol, 4 saat 14 dakikalık mesafeyi 2 saat 22 dakikaya indirecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünden:

Ankara-Niğde Otoyolu Projesi Yap-İşlet-Devret Modeli ile Yapılması, İşletilmesi ve Devri İşi’nde;

Acıkuyu Kavşağı-Alayhan Kavşağı (Km: 105+227-218+250) arası ile bu kesim kapsamında bulunan Kırşehir Bağlantı Yolu Km: 0+000-29+579 arası kesiminin, 6001 Sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Hizmetleri Hakkındaki Kanunun 15. Maddesi gereğince trafiğe açılması Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

Otoyolun bu kesimi 17.12.2020 tarihinde saat: 00:01’den itibaren trafiğe açılacaktır.

Belirli yerler (Köprülü Kavşaklar, Ücret Toplama İstasyonları v.b.) ve şartlar dışında Otoyola giriş ve çıkış yasaktır. Karayolu sınır çizgisi boyunca tesis edilmiş olan telçitler veya duvarlar bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiğinden bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasaktır.

Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan bu kesime, yayaların, hayvanların, motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin ve bisikletlilerin girmesi yasaktır.

Bu kesimde mecburi asgari hız 40 km/saat olup, azami hız geometrik standartların müsaade ettiği limitlerdir. (Max. hız 120 km./saat)

Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan bu kesimde ve kavşaklarda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri gitmek yasaktır. Zorunlu hallerde en sağdaki emniyet şeridinde (bankette) durulabilir.

 Otoyola cephesi bulunan müesseselerin kendi faaliyetlerini sürdürdükleri binalarına tanıtma levhaları koymak istemeleri halinde, Karayolları Genel Müdürlüğü'nden ve Görevli Şirketten izin almaları gerekmektedir.

Ankara-Niğde Otoyolu Projesi Yap-İşlet-Devret Modeli ile Yapılması, İşletilmesi ve Devri İşi’nde; Acıkuyu Kavşağı-Alayhan Kavşağı (Km: 105+227-218+250) arası ile bu kesim kapsamında bulunan Kırşehir Bağlantı Yolu Km: 0+000-29+579 arası kesiminin yapımı, bakımı ve işletilmesi sözleşmesi gereği üstlenici Görevli Şirket tarafından yürütülecektir.

6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Hizmetleri Hakkındaki Kanunun 15. maddesi gereğince ilan olunur.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU'NDAN AÇILIŞ PAYLAŞIMI

Ulaştırma ve AltYapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, hizmete girecek yeni otoyol projesi ile alakalı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, 'Uzağı yakın eden, Edirne’yi, Şanlıurfa’ya kesintisiz kavuşturan Türkiye'nin En Akıllı Yolu, Ankara-Niğde Otoyolu'nu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleri ile açıyoruz!' ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum