Antalya Belediyesi'nden Yaşlı Bireylere Büyük Hizmet

Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, yaşlıların hayatını kolaylaştıracak önemli bir sosyal hizmet sunuyor.

Antalya Belediyesi'nden Yaşlı Bireylere Büyük Hizmet
Editör: Hakan A.
23 Ekim 2019 - 16:07
Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, yaşlı vatandaşlara yardım amaçlı gerçekleştirilen hizmet kapsamında, ihtiyacı olan, yalnız yaşayan yaşlıların evleri gerontologlar tarafından incelenerek yeniden düzenleniyor ve gerekli önlemler alınıyor.

Emlak Pencerem - 23 Ekim 2019


Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, yaşlılara yönelik sosyal yardım hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Antalya genelinde tespit edilen ihtiyaç sahibi yaşlı vatandaşların evleri uzman gerontologların incelemesinin ardından yaşam şartlarını kolaylaştıracak şekilde yeniden düzenleniyor.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın yeni çalışması ile özellikle yalnız yaşamak zorunda kalan yaşlıların evde karşılaşabileceği tehlikeli unsurlar uzman gerontologlar öncülüğünde belirlenerek gerekli önlemler alınıyor. Bu kapsamda ilk olarak Kemer’in Göynük ve Çamyuva mahallelerinde çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi ekipleri iki yaşlı vatandaşın evinde tadilat ve onarım gerçekleştirdi. Detaylı temizlikleri de yapılan evlerde elektrik kaçağı, su kaçağı, kaygan zemin tehlikesine yönelik tedbirler de alındı.


HEDEF YAŞLILARIN YAŞAMINI KOLAYLAŞTIRMAK

Büyükşehir Belediyesi olarak yaşlıların yaşam şartlarını ve can güvenliklerini korumak için bu çalışmaya başladıklarını belirten Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Güven Ulutekin çalışmalar ile ilgili şu bilgileri verdi: “ Yaşlığın ilerlemesiyle birlikte özellikle bakıma muhtaç ve yalnız yaşayan vatandaşlarımızı bir takım tehlikeler beklemektedir. Yaşadıkları ortamlarda bulunan ve farkında olmadıkları bu tehlikeli unsurları ortadan kaldırmak, evlerinde gerekli temizlik ve onarımları yapmak için yaşlı vatandaşlarımızın kapılarını çalıyoruz. Biyopsikososyal  özellikleri ve yaşam öykülerini öğrendiğimiz yaşlılarımıza özel, bağımsızlıklarını arttıracak tedbirleri almayı amaçlıyoruz.”

ÇALIŞMALAR KEMER’DEN BAŞLADI

Çalışmanın ilk adımı Kemer’den başladı. Büyükşehir ekipleri gittikleri iki evin detaylı temizliklerini yaptıktan sonra eksiklikleri tamamladı. Klozetleri yenileyen, yeni elektrik sigortası takılan evde kaygan zeminlerde tutunacak dayanaklar yapıldı. Ardından evdeki çeşitli engeller de ortadan kaldırıldı. Büyükşehir Belediyesi, bu çalışmayı kısa zamanda tüm ilçelerde hayata geçirmeye hazırlanıyor.

BAŞKAN BÖCEK’E TEŞEKKÜR

Kemer’in Göynük Mahallesi’nde yalnız yaşayan 72 yaşındaki Hatice Parçaoğlu Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarından memnuniyetini şu sözlerle belirtti: “Allah yardım edenlerden razı olsun. Tek başıma yaşıyorum, kışın yağmurlarda zorlanıyordum. Evime tadilat gerekiyordu. Sağ olsun ekipler geldi ve onarımı yaptılar. Evim karanlıktı. Lambaları değiştirdiler. Tuvalet klozetimi yenilediler. Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek başkanımıza ve yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.”

EN BÜYÜK HİZMET

Kemer Çamyuva’da yalnız yaşayan 75 yaşındaki Nazif Karayılmaz da evinde gerçekleşen düzenlemeler ile ilgili şunları söyledi: “ Uzun süredir yalnız yaşamaktayım. Sağ olsun büyükşehir ekipleri bana yardımcı olmak için sık sık kapımı çalar. Çok güzel bir çalışma. Bizim gibi yaşlıları unutmamak, dertlerine derman olmak bence en büyük hizmet.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum