Reklamı Geç
Araç kiralayan parasını emlak sektörüne yatırmayı tercih...

Araç kiralayan parasını emlak sektörüne yatırmayı tercih ediyor

Son yıllarda artan emlak yatırımlarına en iyi tasarruf çözümü araba satın almak değil, kiralamak. Bu kapsamda Corporent Kurucu Ortağı Barkın Pınar, kiralama şirketlerinin sadece otomotiv sektörünü değil gayrimenkul sektörünü de hareketlendirdiğini söyledi.  

19 Ekim 2016 - 11:32

Türkiye’de fabrika çıkışlı 0 otomobillerin yüzde 10’unu satın alarak sektöre hareket katan araç kiralama şirketleri, otomobile harcanan paranın cepte kalmasını sağlayarak, başka sektörlerin de canlanmasına katkı sağlıyor. 

Otomobili almak yerine kiralamayı tercih edenler ellerindeki nakit parayı, prim oranı yüksek olan emlak sektörüne yatırmayı tercih ediyor. Corporent Kurucu Ortağı Barkın Pınar, kiralama şirketlerinin sadece otomotiv sektörünü değil gayrimenkul sektörünü de hareketlendirdiğini söyledi.  

Avrupa’da oldukça yaygın olan Türkiye’de ise yeni yeni çoğalmaya başlayan araç kiralama şirketleri, tüketicilere kazandırdığı gibi gayerimenkul sektörünü de hareketlendiriyor. Otomobil satın almak yerine kiralamayı tercih edenler paralarını otomobile bağlamamış oluyor. Sıcak parayı farklı bir yatırım için değerlendirmek isteyenlerin tercihi ise genellikle gayrimenkul sektörü oluyor.

Lüks otomobil kiralama işini Aralık 2014'te hayata geçiren Corporent'in kurucu ortağı Barkın Pınar, “Otomobil kiralama sektörünün ekonomiye katkılarının olduğu yadsınamaz bir gerçek. Araç satın aldığınızda toplu para ödüyorsunuz, bakımı, yağ masrafı, kaza riski bulunuyor. Kiralamada bu giderlerin hiçbiri yok. Kaza olursa kontağı kapatıp, yeni aracınızı alıyorsunuz. Kiralamayı tercih eden şirketler kira faturasını gider gösteriyor, bireysel tüketiciler ise sıcak paralarını gayrimenkul yatırımı yaparak değerlendiriyor. Avrupa’da oldukça yaygın olan sektör bizde yeni yeni anlaşılıyor. Tüketiciler bu işten kazanç sağladıkça ve bu görünür oldukça sektör daha da hızlı gelişecektir. Bizim müşterilerimiz arasında konuta yatırım yapanlar var. Araç almal yerine kiralayarak nakit parasını ev alarak değerlendiriyor. İleride daha fazla kar sağlayacağına inandığı bir alana yatırım yapmış oluyor” dedi.

Barkın Pınar, kendilerinden araç kiraladığı için parası cebinde kalan ve bunu da gayrimenkule yönlendiren müşterilerinin olduğunu söyledi. En son, üç müşterisinin bu yöntemle ev sahibi olduğunu söyleyen Pınar, “Bizim sektör aynı zamanda gayrimenkule yeni bir finansman yöntemi getirmiş oldu. Çünkü arabalar eskisi gibi yatırım aracı olmaktan çıktı. Bu nedenle kiralama sektörü canlanıyor. Otomobile verilen para ise prim getiren gayrimenkul gibi yeni alanlara kayıyor” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..