Araç plakaları için ağır kusur dönemi

Araç plakaları için ağır kusur dönemi

Araç sahipleri dikkat! Ağır kusurlu plakaların değişimi yapılacak. HGS geçişleri kapsamında plakalardaki kusurlar nedeniyle ceza kesilen araçlar için 3 Temmuz’dan itibaren ağır kusurlu sayılacak. Bu plakaları taşıyan araçlar muayeneden geçemeyecek ve cezalar yolda...

03 Temmuz 2017 - 09:27

Milyonlarca araç sahibi plakasını kontrol edecek. Özellikle son dönemde Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) yanlış ceza yazılımına yol açan standart dışı plakaları kullananlar şimdi yandı. Yapılan yeni düzenleme ile 3 Temmuz tarihi itibarıyla  “ağır kusur” kapsamına alınacak olan bu plakalar muayeneden geçemeyecek.
 
Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 3 Temmuz 2017 - İstanbul

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yenilenen kusur tablosu çerçevesinde kapsamları belirtilerek bu sabah itibarıyla yürürlüğe girdi.

Yapılan yeni düzenleme ile çerçevesi belirlenen plaka uygulamalarında standart dışı plakaların TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesinden geçemeyeceği belirtildi. Diğer taraftan bu standart dışı plakaları kullananlara 470 TL tutarında para cezası uygulanmaya devam ediyor. 

HGS geçişlerinde kaçak ve başka araçlara yazılan cezalara neden olan bu plakaları kısa süre içerisinde değiştirilmesi gerekiyor. Araç sahiplerinin plaka konusunda standartların dışına çıkmalarını önleyecek olan yeni düzenleme resmen başlamış oldu. Düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların, Karayolu Trafik  Kanunu’nda belirtildiği gibi 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olacak. Yeni uygulama ile başta motosikletler olmak üzere, tüm motorlu araçları kapsayacak.

Standart plaka değişimi nerelerden, nasıl yapılacak?

Hemen belirtelim plakanız standartlara uyuyorsa herhangi bir değişim yapılması gerekmiyor. Ama belirtilen standartların dışında araçların üzerinde takılı bulunan plakaların bir an önce Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) ile kayıt tescil bürolarında 31 lira karşılığı değiştirebileceği kaydedildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..