Aralık ayı konut kira artışı oranı

Aralık ayında yapılacak konut kira artışına ilişkin rakamları açıkladı. 2017 Aralık ayında kira artış oranı hesaplaması belli oldu.

 Aralık ayı konut kira artışı oranı
Editör: Hakan A.
04 Aralık 2017 - 10:16 - Güncelleme: 23 Şubat 2018 - 23:30

Ekonomi çevreleri tarafından da merakla beklenen Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıklarken, 2017 Kasım ayında yıl boyunca konut kira artış oranı az önce açıklanan 2017 Kasım ayı enflasyon rakamları ile belirlendi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi -  4 Aralık 2017 - İstanbul

2017 Kasım ayına ilişkin enflasyon rakamının TÜİK tarafından açıklanmasıyla birlikte, Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi Yİ-ÜFE rakamları ile birlikte konut kira artışı hesaplaması yapılabilecek ve Aralık 2017 başlangıç olur, gelecek bir yıl boyunca geçerli olacak artış hesaplanarak kira kontratında uygulamaya konulur. Böylelikle Ev sahipleri ve kiracılar arasında yeni yıl 2017 ve 2018'e başlangıç ayına denk gelen ay boyunca uygulanacak zam oranı tartışmasına son verecek rakamlar belli olmuş olur.

2017 Aralık ayı itibarıyla kira artışı ne kadar olacak, kira artış oranı hesaplaması nasıl yapılacak sorularının yanıtı haberimizde. Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla bugün itibariyle kirasına zam yapacak, oturduğu konutun kirası zamlanacak vatandaş bu rakamlar üzerinden yola çıkarak kira artışını hesaplar ve uygulamaya koyar.

EmlakPencerem.com muhabiri'nn TÜİK'in açıkladığı Kasım ayı enflasyon verilerinden derlediği konut kira artışı hesaplaması haberinin ayrıntılarına göre; konutta kirasına zam yapacaklar 2017 Aralık ayında kira artışı yapacaklar için aşağıdaki hesaplamaya göre zam oranını yıllı Yİ-ÜFE üzerinden yapılırken, hesaplama sonucunda bir yıllık uygulanacak olan kira artışı hesaplaması ortaya çıkmış oldu. Haberimizde 2017 boyunca 2018 Aralık ayına kadar uygulanacak kira artış oranı hesbaı için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. 

Nasıl hesaplanır?

Yeni Borçlar Kanunu’nda bir önceki kira yılında dikkate alınacak ÜFE değişim oranının nasıl hesaplanacağı açıklanmamıştır. Ancak bu konuda Yargıtay kararları mevcuttur. 6.Hukuk Dairesinin aldığı  kararda   “Kira artışı üretici fiyat endeksindeki (12 aylık ortalama) artış oranına göre belirlenmelidir” ifadeleri ile kira artışının hangi şekilde yapılacağı kesinleşmiştir.

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 2.02 arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %2,02, bir önceki yılın Aralık ayına göre %13,91 bir önceki yılın aynı ayına göre %17,30 ve on iki aylık ortalamalara göre %15,38 artış gösterdi.

Açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamlarına göre 2017 Aralık'ta kira artış oranı Yİ-ÜFE 12 aylık ortalamaya göre %  15.38 olarak uygulanacak.

Not: Bu haber EmlakPencerem.com uzmanları tarafından vatandaşın bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Başka bir sitede yayımlanamaz, aksi durumda kullanım ve yasal haklar hukuki süreçlerle takip altına alınacaktır. 4 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan enflasyon rakamlarına göre 12 aylık ortalama alınarak hesaplaması yapılmış kira artış oranları özel haberidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum