Aralık ayı TÜFE`li kira artışı oranı bugün açıklanıyor

Türkiye genelinde kira artışı bekleyen ev sahipleri ve kiracılar bugün açıklanacak rakamlarla ilk kez TÜFE ile artış yapacak. Kira artış oranı hesaplaması TÜİK enflasyon verileri ile belli oluyor.

Aralık ayı TÜFE`li kira artışı oranı bugün açıklanıyor
Editör: Hakan A.
03 Aralık 2018 - 09:26 - Güncelleme: 03 Aralık 2018 - 09:31
Ev sahipleri ve kiracılar arasında yılın son ayı Aralık ayı itibariyle geçerli olacak kira artış oranı tutarı enflasyon rakamları ile belirlenecek. Vatandaş Meclise yollanan TÜFE oranlarını kullanarak kira artışını yapabilecek.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  -  3 Aralık 2018 - İstanbul


Türkiye genelinde milşyonlarca ev sahibi ve kiracı için kira kontratında yenileme ayı, yılın son ayı Aralık ayı kira artış oranı hesaplamasında oranların açıklanacağı gün. 2019 yılında geçerli olacak kira artış oranları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından saat 10:00 da açıklanacak TÜFE rakamları ile belirlenecek.

Meclise yollanan torba kanun maddeleri arasında yer alan TÜFE ile kira artışı belirlenmesine bugün başlanacak. Henüz kanunlaşmasa da vatandaş daha düşük oranlar veren Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini 2019 kira soözleşmesi kapsamında uygulayabilecek. Geçtiğimiz ay Kasım ayı dahil olmak üzere kira artış oranı hesaplaması Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile yapılmıştı. 


Aralık ayına girilmesiyle birlikte torba yasanın mecliste görüşülmesi ve yılın son ayı yani 2019 yılı boyunca uygulanacak kira zammı  TÜFE uygulamasına geçişte etkili olacak. Bugün açıklanacak enflasyon verileri ile birlikte TÜFE'li ilk kira artış oranı hespalaması yapılacak ve kira sözleşmelerinde uygulanacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum