Atlas Uygulaması nedir, ne işe yarar?

Merak edenler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atlas Uygulaması ile alakalı tüm bilgiler emlak rehberi sayfamızda.

Atlas Uygulaması nedir, ne işe yarar?
Editor: Hakan A.
02 Ağustos 2018 - 13:40

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB), çeşitli seviyelerde üretilen coğrafi verileri, web üzerinden 2 ve 3 boyutlu olarak sunabilen Atlas Uygulaması hakkında bilmek istediğiniz ayrıntılar.

Emlak Pencerem / Emlak Rehberi - 2 Ağustos 2018 - İstanbul

Atlas Uygulaması Nedir? Ne işe yarar?

ATLAS Uygulamasına http://www.atlas.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir. ATLAS Uygulaması, Bakanlığımız bünyesinde çeşitli seviyelerde üretilen coğrafi verileri, web üzerinden 2 ve 3 boyutlu olarak sunabilen bir uygulamadır. İşbirliği Protokolleri kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait coğrafi veri servisleri de ATLAS uygulamasına katman olarak eklenebilmektedir. ATLAS Uygulaması ile ülkemize ait idari sınırlar, nüfus yoğunluğu, ulaşım, hidrografya, çevre düzeni planları, jeoloji, true ortofotolar gibi çok çeşitli veriler katman katman görüntülenebilmektedir.

Atlas Uygulamasında hangi verileri görebilirim?

http://www.atlas.gov.tr/  adresine bağlanıldığında “Genel Kullanıcı Hakları” aktiftir ve sol menüde yer alan katmanlar, halka açık olan katmanlardır. Daha fazla katmana erişim için kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili olarak Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Atlas Uygulaması için kullanıcı adı ve şifre nasıl alabilirim?

Güvenlik sebebi ile http://www.atlas.gov.tr/ adresi üzerinden kullanıcı kaydı yapılmamaktadır. [email protected] adresine mail atarak iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Reklam