Reklamı Geç
Avrasya Tüneli açılışına son 30

Avrasya Tüneli açılışına son 30

[Avrasya Tüneli] projesi için geri sayım başladı, tünel açılışına son 30 gün kaldı. Başbakan Yıldırım'ın 20 Aralık'ta açılışı yapılacak dediği Avrasya Tüneli açılışına, 100 dakikalık yolu 15 dakikaya indirecek tünel için 30 gün kaldı.

19 Kasım 2016 - 13:08

Milyonlarca İstanbullunun trafik problemine çözüm olacak Avrasya Tüneli projesi için geri sayım hızla devam ediyor. Peki Avrasya Tüneli ne zaman açılıyor? Kaç gün kaldı Göztepe-Kazlıçeşme arasını tünel ile bağlamaya? Avrasya Tüneli ve gelinen son durum hakkında ayrıntılı bilgiler haberimizde...

İstanbul'un dev trafik yükü gün be gün sorun olmaktan kaso boyutuna tırmanırken, yapılan mega projelerle pansuman devam ediyor. İlk olarak İstanbul Boğazına deniz altnda tren geçişi için Marmaray Projesi tasarlandı ve hayata geçirildi. Sonrasında yeni çözümler üretilmeye devam etti ve Körfez Geçiş Köprüsü hayata geçirilirken en son İstanbul'a 3. Gerdanlık Yavuz Sultan Selim Köprsü ile trakıldı. Bu projelerin tamamaı birbiriyle bağlantılı. Özel bağlantı yollarının tamamlanması ise devam ediyor.

Sıra Avrasya Tüneli'ne geldi

Başbakan Binali Yıldırım tarafından 20 Aralık tarihinde açılışını yapılacağını açıkladığı, İstanbul'un önemli ölçüde trafiğini rahatlatacak olan, deniz altından araç geçişine imkan verecek bir başka dev proje  Avrasya Tüneli'nde sona yaklaşılırken, açılış için sadece 30 gün kaldı. Avrasya Tüneli bağlantı yolları, Kavşaklar bir bir hizmete girmeye başlarken, projenin hizmete girmesiyle birlikte İstanbul'da trafiğin çok yoğun olduğu güzergâhta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar indirecek.

İstanubl Boğazının serin suları altında, deniz altında yaklaşık 106 metre derinlikte tünel inşaatı tamamlanmasının hemen ardından, karada devam eden bağlantı yollarlında yapımlarının çalışmaları hızlı biçimdee sürüyor. Göztepe-Kazlıçeşme arasında hizmet verecek projenin toplam uzunluğu 14,5 km iken bunun 5.4 kilometrelik bölümü deniz tabanı altında inşa edildi. Proje otomobillerin ve minibüslerin geçeceği 2'şer şeritli ve iki katlı tünelden oluşuyor. Köprünün deniz altındaki en derin bölümü deniz seviyesinden 106 metre olurken, bu noktada tünel deniz tabanın 55 metre kadar altından geçiş imkanı sunmuş olacak.

BAĞLANTI YOLLARI TAM GAZ!

Araç ve yayalar için yapılan alt ve üst geçiş çalışmalarına hız verildi. Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasında yer alan yaklaşım yolları genişletilerek kavşak, araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri inşa edildi. Projenin en büyük kavşakları arasında bulunan Yenikapı kavşağında çalışmalar sürüyor. Asfaltı dökülen ve sadece ince işlikleri kalan kavşak trafiği tamamen yerin altına alıyor. Kavşağın üst bölümü ise peyzaj düzenlemesi yapılarak sadece yaya trafiğine açılacak. Projenin bir çok yerinde ise "Avrasya Tüneli" tabelaları takıldı ancak açılışa kadar üzerleri kapatıldı.

Tünelden araç geçiş ücretleri açılış yılında tek yönde otomobiller için 4 Dolar artı KDV, minibüsler için ise 6 dolar artı KDV olarak Tünel Geçiş fiyatları belirlendi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..