Avrupa Birliği ile "Gümrük Birliği Anlaşması" askıya...

Avrupa Birliği ile "Gümrük Birliği Anlaşması" askıya alınacak

AP'den çıkan Avrupa Birliği ile müzakerelerin dondurulması kararı sonrasında Türkiye harekete geçti, AP ve AB'nin yaptırımlarına sessiz kalınmayacak! Geri kabul anlaşması ve Gümrük Birliği Anlaşmaları askıya alınacak.

27 Kasım 2016 - 08:59

Avrupa Parlamentosu'nun skandal Türkiye kararı sonrasında Türkiye yol haritasını çizmeye devam ederken, tepkilerin ardı arkası kesilmiyor. 50 yıldan fazla bir süredir, iki yüzlü terör yatakçısı AP ve AB son olarak müzakerelerin dondurulmasına ilişkin oylama sonrasında alınan kararı uygulamaya koyarken, Hükümet en sert dille bu karar "yok hükmündedir, Kapıkule'den geçemez" sözleriyle karşılık verdi.

Şimdi sıra Türkiye'de. Senelerce kapıda oyalayan, fasıl açmakta dahil zorlanan, söz konusu mülteciler olduğunda ise her türlü iyi ve iltifat dolu sözleri sarfeden ama reel hiç bir faydası dahi olmayan iki yüzlü Batı'nın parlamentosundan çıkan skandal Türkiye kararıo sonrasında, Hükümet tek ses oldu ve Avrupa için yaptırımlarına başlıyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni yıla kadar müsade etmesi ve sonrasında yaşanan süreç kapsamında geri kabul anlaşmasının askıya alınacağı dillendirilirken, bir diğer yaptırım ise Gümrük Birliği Anlaşması'nın askıya alınması olacağı kulislerde konuşulan konular arasında. Hükümetin yol haritası da yeni ortakları da hazır!

Bugüne kadar somut hiç bir adım atmayan, atmak da istemeyen Avrupa'nın uykuları kaçmaya başladığı gelen haberler arasında. Bir çok Avrupa ülkelerinin aklı başında yöneticileri Türkiye ile ortak faydalar üzerinde yol alınması gerektiğini vurgulamaya çalışsada cin şişeden çıktı! Şimdiden Avrupalının uykusu kaçmaya başladı. Türkiye ile Geri Kabul Anlaşması imzalayan Avrupa yükümlülüklerini yerine getirmedi. Türkiye'nin anlaşmayı askıya almasıyla Avrupa'ya gitmek için bekleyen 3 milyon mültecinin önünde hiçbir engel kalmayacağı ve yüz binlerce Suriyeli ve diğer ülkelerin mülteci vatandaşlarına Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine toplu geçişlerin başlayacağı ifade ediliyor. Daha şimdiden Avrupa yollarına düşmek isteyen ve sayıları yüz binleri bulan insan seli hazırlıklarını dahi yapmaya başladığı kaydedildi.

Türkiye'nin en önemli kartlarından bir diğeri ise Gümrük Birliği Anlaşması olacak. Bugüne kadar cari açığın bir numaralı sebebi olarak gösterilen Avrupa ile Gümrük Birliği Anlaşması sırada bekliyor. ve kaldırılacağı, anlaşmanın askıya alınacağı kulislerde konuşulan önemli konular arasında.

AB'nin daha önce Meksika ve Güney Afrika ile imzaladığı serbest ticaret anlaşmaları sebebiyle Türkiye bu ülkelerle olan ticaretinde daha fazla açık vermeye başladı. AP'nin bu kararının ardından Türkiye'ye yarardan çok zarar getiren Gümrük Birliği'nin iptali gündemde.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..