Reklamı Geç
Avrupa’nın en uzunu olacak "Yeni Zigana Tüneli"...

Avrupa'nın en uzunu olacak "Yeni Zigana Tüneli" başlıyr

Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan, Yeni Zigana Tüneli ile Gümüşhane-Trabzon arasındaki yol 40 dakikaya düşecek. Tünel Avrupa'nın en uzunu olarak tarihe geçecek.

28 Kasım 2016 - 14:18

Yeni tünel projelerine hız verilirken, yapımı için gün sayan Yeni Zigana Tüneline ilişkin önemli, ayrıntılar paylaşıldı. Avrupa'nın en uzun tüneli olacak Yeni Zigana Tüneli projesi başlıyor.

Trabzon Gümüşhane arasında hayata geçirilecek ve aradaki mesafeyi 40 dakikalık zamana indirmesi planlanan Yeni Zigana Tüneli projesi için geri sayım başladı. Konuya ilişkin detayları Gümüşhane Valisi Memiş açıklarken, "Transit geçişi sağlayacak bu tünelin proje bedeli yaklaşık 550 milyon lira. Buna rağmen bittiğinde maliyetinin, diğer bağlantılar ve işlemlerle 1 milyar liraya ulaşacağını tahmin ediyoruz. Avrupa'nın ise en uzunu olacak 14,5 kilometrelik çift tünelinin yaklaşık 1,5 kilometresi kazıldı." dedi.

Tünel inşaat çalışmaları kapsamında, Trabzon Maçka Başarköy köyü ile Gümüşhane Köstere  köyü arasında her biri 14,5 kilometre ve toplam 29 kilometre uzunluğunda çift tünel inşa edilecek.

Yeni Zigana Tüneli ile Başarköy Vadisi'nden bin 15 metre kotundan girilip, bin 264 metre kotuna yüzde 3,30 eğimle tırmanılıp, yüzde 0,85 eğimle inerek Köstere Vadisi'nden bin 212 metre kotundan çıkmak suretiyle Zigana Dağı geçilecek.

Memiş, tünelin Gümüşhane'den Trabzon'a 40 dakikada ulaşımı sağlayacağını ifade ederek, "Yeni tünelden seyahat edecek vatandaşlarımız hemen hemen kış şartlarını hiç görmeden, rakım yüksekliğini hissetmeden ulaşım sağlayabilecek." değerlendirmesinde bulundu.

Yeni Zigana Tüneli'ndee yaklaşık 1,5 kilometreye ulaşıldığı söyleyen Memiş, "Her gün en az 10 metre kazarak ilerliyorlar. Aynı Ovit Tüneli'nde olduğu gibi biz de Yeni Zigana Tüneli ile Trabzon Limanı'na, Trabzon Havalimanı'na kavuşmuş olacağız. Transit geçişi sağlayacak bu tünelin proje bedeli yaklaşık 550 milyon lira. Buna rağmen bittiğinde maliyetinin, diğer bağlantılar ve işlemlerle 1 milyar liraya ulaşacağını tahmin ediyoruz. Tünel inşaatının, mümkün olduğu kadar en kısa sürede bitirilmesi hedefleniyor. Şükürler olsun artık dağların arkasında yaşayan insanların sesini duyuyor hükümetimiz. Bu nedenle hükümetimize, bütün bakanlarımıza, özellikle de Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan'a teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak : Milliyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..