AYİDER Başkanı; "Yeni bir konut satış rekoru kıracağız"

AYİDER Başkanı Tavukçuoğlu'ndan Auğustos ayı konut satışlarına ilişkin değerlendirme.

AYİDER Başkanı; "Yeni bir konut satış rekoru kıracağız"

AYİDER Başkanı Tavukçuoğlu'ndan Auğustos ayı konut satışlarına ilişkin değerlendirme.

AYİDER Başkanı; "Yeni bir konut satış rekoru kıracağız"
25 Eylül 2017 - 12:08

İnşaat sektörünü yakından ilgilendiren TÜİK konut satış istatstikleri verilerinin açıklanmasıyla, sektör temsilcilerinden olumlu dönüşler gelmeye başladı. Konut sektöründe artan satışlar, sektörü sevindirdi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 25 Eylül  2017 - İstanbul

Konut satışlarında yaşanan artışları değerlendiren Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER)Yönetim Kurulu Başkan Melih Tavukçuoğlu, "Yeni bir rekor kıracağız" dedi.

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 oranında  artarak 120 198 oldu. Ocak-Ağustos ayını değerlendirdiğimiz zaman 890 bin 430 konut satmışız. 

Geçen sene aynı dönemde bu rakam, 826 bin 93’tü. Bu da yaklaşık yüzde 10’luk bir artış anlamına gelmektedir. Yaz dönemine inşaat sektörü açısından durgun bir dönem olarak değerlendirilse de, markalı büyük konut projelerinin yapmış olduğu kampanyalar, lüks konutta yaşanan yüzde 30’lara varan oranda düşüş, konut alıcısını gayrimenkul alımına sevk etti. 

Mart ayından itibaren hızlı artış, bu ayda da etkisini göstermeye devam etti. Beklentimiz geçen senenin konut satışlarının üzerine çıkılmasıdır. Özellikle eylül ayında KDV indirimlerinin bitmesi nedeniyle, konut alıcısı cazip koşullardan yararlanacağı için konut satışlarında ciddi bir artış bekliyoruz. Yabancıya konut satışında da yükseliş devam ediyor. Geçen yılın aynı ayına göre yabancılara yapılan konut satışındaki yüzde 11,4’lük artış, yabancıya konut satışında geçen sene yapılan 18 bin 189 adet konut satışını geçeceğimizi gösteriyor ki ocak-ağustos dönemine baktığınız zaman 13 bin 5 konut satmışız. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 11 bin 934’tü. 

Özellikle İstanbul’da geçen yılın aynı dönemine göre yabancıya konut satışında yüzde 20’lik bir artış söz konusu. Yabancıya konut satışının artışı, Türkiye’ye olan güveninin arttığını ve yabancıya yapılan KDV indiriminin ve yine 1 milyon Dolar’ın üzerinde gayrimenkul satın alan yabancıya vatandaşlık hakkı verilmesinin satışlara olumlu etki ettiğini gösteriyor. 

Bu yüzden bakanlığın, yabancıya vatandaşlık verilmesinde 1 milyon Dolar bareminin azaltılmasını AYİDER olarak destekliyoruz. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum