Ayıplı ürün alan tüketici ne yapmalı?

Ayıplı ürün alan tüketici ne yapmalı?

Ayıplı mal, ayıplı ürün satın aldıysanız ne yapmalısınız? Hakkınızı nasıl aramalısınız, Tüketici Mağdur olduğunda ne yapmalı nereye başvurmalı gibi soruların yanıtları için tıklayın. Milyonlarca tüketiciyi yakından ilgilendiren haberin ayrıntıları...

Ayıplı ürün alan tüketici ne yapmalı?
Editor: Hakan A.
27 Haziran 2016 - 16:02 - Güncelleme: 27 Haziran 2016 - 16:02

Ayıplı mal, ayıplı ürün satın aldıysanız ne yapmalısınız? Hakkınızı nasıl aramalısınız, Tüketici Mağdur olduğunda ne yapmalı nereye başvurmalı gibi soruların yanıtları için tıklayın. Milyonlarca tüketiciyi yakından ilgilendiren haberin ayrıntıları...

Tüketici satın aldığı ürünün ayıplı çıkması halinde cayma hakkını veya ayıbın giderilmesini satıcıdan isteyebilir. Tükecinin Korunması Hakkındaki Kanun tüketicinin bu durumda haklarını tanımlamakta ve nasıl bir yol izleyeceğini göstermektedir.

 6502 sayılı Tüketici Kanunu’na göre ; Tüketicinin satın aldığı mal ayıplı çıktıysa ilk 6 ay içinde, Kapıdan Satış yapıldıysa ve  vazgeçmek istiyorsunaz ilk 14 gün içinde, İnternetten alışveriş yapıldı, vazgeçmek istiyorsanız ilk 14 gün içinde, Devre Tatil’den tatil paketi satın aldınız, vazgeçmek istiyorsanız ilk 14 gün içinde, Ön Ödemeli konut (Maketten konut) aldınız, vazgeçmek istiyorsanız 14 gün içinde, Banka Mağduru iseniz, süreye bağlı olmadan, aşağıda belirtilen yol haritası ile hakkınızı aramalısınız.

Süresi içinde cayma hakkını kullanmayan tüketici, 6 ay içinde ayıbın giderilmesini satıcıdan aşağıdaki yolu izleyerek giderilmesini isteyebilir. Ayıbın giderilmemesi halinde tüketici aşağıda belirtilen yol haritası ile hakkını arayabilecektir.

Ayıplı ürünün giderilmesinde tüketicinin takip edeceği yol haritasını emlakpencerem.com olarak sizler için hazırladık.

1. Muhataba (Satıcı, Gsm Operatörü, İnternet Servis Sağlayıcısı, Dijital Yayın Platformu, Banka ve diğer) mağduriyeti izah eden ve giderilmesini talep eden yazılı İHTARNAME (Faks, E- Posta ve İadeli Taahhütlü Mektup) şeklinde gönderilmelidir. İspatı bakımından iadeli taahhütlü mektup olarak gönderilmesi önerilir.

2. İhtarın bir nüshası ve Posta gönderi ekleri mağdur tüketici tarafından saklanmalıdır.

3. Gönderilen ihtara rağmen mağduriyet çözümlenmediyse o zaman; 2016 yılı için İl Tüketici Hakem Heyetleri için 3.480 TL, İlçe Tüketici Hakem Heyetleri için 2.320 TL olarak tespit edilmiştir.

4. Hakem heyetlerinin 2016 yılı için 2.320 TL’ye kadar olan kararları mahkeme ilamı hükmünde olup bağlayıcıdır. Ve bu kararlar aynı zamanda İcra İflas Kanununa göre icra kabiliyetine de haizdir.

5. Hakem heyetleri ilçelerde kaymakamlıklarda, illerde valilik bünyesinde bulunan “Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri”nde bulunmaktadır.

6. Buraya müracaatlar ücretsizdir. Başvurularınızda dilekçenize ispata yarar fatura, garanti belgesi, ihtarname, posta gönderi ekleri, yazışmalar vd. belgelerde eklenmelidir.

7. Hakem heyetleri başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en geç yasal olarak üç ay içinde karar vermek zorundadır. Hakem heyeti kararının tebliğinden itibaren kararı beğenmeyen taraf 15 gün içinde bir üst merci olan Tüketici Mahkemesine itiraz etme hakkı vardır.

9. Tüketici Mahkemeleri olmayan yerlerde, aynı sıfatla “Asliye Hukuk Mahkemeleri” yetkilidir.

10. Tüketici Mahkemelerine yapılan başvurularda HMK’ya göre başvurucudan “peşin avans gideri” alınmaktadır. Ayrıca Tüketici Mahkemesinde davayı kaybeden taraf karşı tarafın “ Avukatlık Vekâlet Ücretini, Bilirkişi Ücretini, Tebligat Masraflarını ve Mahkeme Masraflarını” ödemek durumunda kalabilir.

2016 ihtarname dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum