Aylık ve sezonluk yazlık fiyatları otellerle yarışıyor

Aylık ve sezonluk yazlık fiyatları otellerle yarışıyor

Okullar tatil, Ramazan bayramı yaklaşıyor tatil sezonu başladı. Lüks otel fiyatlarıyla yarışır olan sezonluk yazlık ev fiyatları adeta cepleri yakıyor. Sezonluk yazlık kiralık evlerin rakamları 100 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

12 Haziran 2017 - 08:19 - Güncelleme: 13 Haziran 2017 - 12:35

Milyonlarca öğrencinin tatile girmesiyle birlikte tatil sezonu başlarken, Ramazan bayramı'nın da yakşlaşması tatilcileri harekete geçirdi. Oteller, aylık kiralık evler için araştırma yapan on binlerce vatandaşa önemli uyarı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 12 Haziran 2017 - İstanbul

Havaların ısınması ile okulların kapanmasını takiben yaz tatili yapmak isteyen vatandaşlar özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde kiralık yazlık aramaya başladı. Son yıllarda katlanarak giden sezonluk ve aylık yazlık kira fiyatları bu yılda cep yakıyor. Adeta lüks otel fiyatlarıyla yarışır olan sezonluk yazlık evlerin fiyatları büyüklüğüne ve denize yakınlığına göre gibi kriterlere bakılarak fiyatlandırılıyor.
 
Sezonluk yazlık kira rakamları 100 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Müstakil olup lüks eşyalarla döşenmiş evlerin genelde kendine ait havuzu bulunuyor ve denize sıfır konumuyla dikkat çekiyor. Sezonluk kiraya verilen evler yaz aylarının yoğun geçtiği Haziran, Temmuz, Ağustos bazen Eylül ayını da kapsayabiliyor. 40-70 metrekare büyüklüğünde olup denize yakın olduğu için aylık 15 bin TL kira istenebiliyor. Yazlıklarını günlük kiraya verenlerin istedikleri rakamlar minimum ortalama küçük bir daire için 300-500 TL’den başlıyor.
 
Otel, motel veya pansiyon gibi yerlerde tatil yapmanın pahalı olduğunu düşünen, sadece kendisinin kullandığı ev rahatlığında bir yeri tercih edenler  aylık veya sezonluk yazlık evleri kiralamak istiyor. Özellikle kalabalık aileler tatil için bu tarz yerleri tercih edebiliyor.
 
Türkiye genelinde özellikle Bodrum, Çeşme, Ayvalık, Erdek, Edremit, Antalya, Mersin gibi tatil bölgeleleri yazlık evler açısından dikkat çekiyor.
 
Uzmanlar, sezonluk ve aylık yazlık kiralayan vatandaşların mağdur olmamaları için karşı tarafa ödemeleri bankadan yapmaları gerekitğini söylüyor. Karlışığında fatura alınmalı veya kira kontratı yapılması gerektiği uzmanlarca belirtiliyor.