Badeer zirvesinde 1500 görüşme yapıldı

Badeer Yatırım Platformu tarafından gerçekleştirilen dev Zirveye 40’dan fazla ülkeden 300’e yakın yabancı yatırımcıkatılırken gün boyunca 1500 görüşme gerçekleştirildi. Zirvede yapılan görüşmeler sonucunda hangi yatırımların Türkiye’de hayat bulacağı da önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Badeer zirvesinde 1500 görüşme yapıldı
Editör: Hakan A.
06 Aralık 2018 - 16:13
T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, T.C. Ticaret Bakanlığı’nın ve ayrıca T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Enerji Tabi Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da desteklenen Badeer Yatırım Platformu tarafından İstanbul Hilton Bomonti’de 5-6 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Badeer 1. İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları Zirvesi’ne, ABD, Fransa, Kosova, Rusya gibi dünyanın dört bir yanından 40’dan fazla ülke katılım sağladı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 6 Aralık 2018 - İstanbul


Kolin, Kalyon, Havelsan gibi Türkiye’nin önemli şirketlerinin sponsorluğunda düzenlenen zirvede, 300’e yakın yabancı yatırımcı, sanayi, enerji, turizm, inşaat, savunma, ileri teknoloji, tarım ve hayvancılık, sağlık gibi konularda 100’ün üzerindeki yerli yatırımcıyla bir araya gelme fırsatı buldu ve yaklaşık 1500 görüşme gerçekleşti. Zirvenin ana amacı olan 3 milyar Dolarlık yatırımın, hangi sektörlerde hangi yatırımcılarla Türkiye’de hayat bulacağı ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Badeer Yatırım Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Ali Ercoşkun, “Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya arasında bir köprü görevi gören Türkiye, İstanbul’dan 4 saatlik uçuşla 60’dan fazla ülkeye ve dünya ekonomisinin dörtte birini oluşturan geniş bir pazarla iç içe. Türkiye’de 58 bin 954 yabancı sermayeli şirket faaliyet göstermektedir. Yerli ve yabancı ortaklı olan şirket sayısı da 34 bin 573’dür. Ülkemiz, dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemlerinden birine sahiptir” derken, zirveyle 3 milyar Dolarlık yatırımı Türkiye’ye çekmek ve 1 milyar Dolarlık yatırım fonunun hayata geçirmek istediklerini belirtti. Son yıllarda özellikle Arap ülkelerinin Türkiye’de yatırım yapmakla ilgilendiklerini ancak hangi alanlarda yatırım yapacakları konusunda araştırma çalışmaları nedeniyle vakit kaybettiklerini ve bazı yatırımcıların da vatandaşlık, iş hukuku gibi önemli konularda yanlış bilgilendirmelere maruz kaldıklarına dikkat çeken Ercoşkun, zirvenin bu amaçla iki kısımdan oluştuğunu ifade etti.


Katar’dan 500 milyon Dolar yatırım

Katılım yapan ülkelere bakıldığı zaman Körfez ülkelerinin ağırlık kazanırken İngiltere, Fransa gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Rusya’nın özellikle enerji, finans tarafına ilgisi bulunuyor. Zirveye katılan firmaların yüzde 40’ının Katarlılardan oluştuğunu söyleyen Ali Ercoşkun, “Son 8 yılda Katar’dan Türkiye’ye yapılan toplam yatırım yaklaşık 1 milyar 750 milyon Dolar’ı bulmuş. 2017 yılı sonu itibariyle de Türkiye’de Katar sermayeli 131 şirket faaliyet gösteriyor. Yatırım yapan ülkelerin sıralamasına baktığımız zaman ise Katar 19. sırada bulunuyor. Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Irak, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve Umman’dan oluşan Körfez ülkelerinin 2017 yılında doğrudan yatırımları 205 milyon Dolarken, bunun yarısı Katar’dan gelmiş. Yine ülke grubunun yatırımlardaki payı yüzde 2,8 iken, Katar ise 1,1’dir. Bu da Katar’ın Türkiye ekonomisindeki yerini ve gücünü göstermektedir.” derken, Katar yatırımlarını 2019 yılı için bu zirveyle 500 milyon Dolara çıkarmak istediklerini de sözlerine ekleyerek Arap coğrafyasıyla ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum