Bahar Kalkanı nedir?

TSK, 27 Şubat saldırısı ile İdlib'te Rejim unsurlarına yönelik operasyonu başarıyla sürdürüyor. Bugün itibariyle Bahar Kalkanı Harekatı adı verilen operasyon ile birlikte TSK'nın düzenlediği saldırılar sonucu son bilgiler güncellendi. İşte Bahar Kalkanı nedir sorusunun yanıtı ile TSK'nın Rejim'e verdiği büyük zararın ayrıntıları.

Bahar Kalkanı nedir?
Editor: Hakan A.
01 Mart 2020 - 13:20 - Güncelleme: 01 Mart 2020 - 13:25

Türkiye Suriye Rejimine bağlı 27 Şubat 2020 tarihinden bu yana havadan, karadan operasyonlarını sürdürüyor. Yapılan operasyonlarda Rejim unsurları adeta yerle bir edilirken, bugüne kadar bu operasyon için bir isim konulmamıştı. Bugün Bakan Akar operasyonun adını açıkladı.

Emlak Pencerem / Güncel Haberleri  - 1 Mart 2020 - İstanbul


Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rejim unsurlarına yönelik 27 Şubat'tan bu yana yapılan operasyonlar hakkında en son bilgileri paylaşırken, operasyonun adınıda tanımladı.

(İdlib) Birlik, gözlem noktası ve mevzilerimize yönelik saldırılara, meşru müdafaa kapsamında karşılık verileceğinden kimsenin şüphesi olmasın diyen Bakan Akar, '27 Şubat’ta İdlib'deki menfur saldırıyı müteakip başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı başarıyla sürdürülmektedir.' dedi.

27 Şubat tarihinde İdlib'deki menfur saldırıyı müteakip başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı'nda bugüne kadar 8 Helikopter, 103 tank, 3 hava savunma sistemi, 2 bin 212 rejim askerinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Rusya'yla karşı karşıya gelmek gibi ne niyetimiz ne maksadımız var. Niyetimiz rejimin katliama son vermesi radikalleşmenin ve göçün önlenmesidir.

Peki Bahar Kalkanı Harekatı nedir?

27 Şubat 2020 tarihinde hain saldırı sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından İdlib'te rejim unsurlarına yönelik başlatılan operasyon için verilen ad 'Bahar Kalkanı Harekatı' olarak açıklandı.