Bahattin Uçar: Konut kredi faizlerinin yüzde 1 bandının altına inmesi çok önemli

Konut kredi faiz oranları indirimleri hızla devam ederken, Invest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar, sektör ve kredi faizlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bahattin Uçar:  Konut kredi faizlerinin yüzde 1 bandının altına inmesi çok önemli
Editor: Hakan A.
01 Ağustos 2019 - 23:39 - Güncelleme: 02 Ağustos 2019 - 00:17

Invest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar, konut kredisi faiz oranlarında başlayan indirimlerle alakalı açıklamalarda bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi  - 1 Ağustos 2019 - İstanbul


2019 yılının ilk 6 ayında konut kredi faiz oranlarının yüksek olması sektörümüzü olumsuz etkilerken yatırım yapacak alıcıları da bekleme sürecine ittiğini söyleyen Uçar, "Aslında yapılan bu faiz indirimi uzun zamandır konut alıcılarının ve biz sektör temsilcilerinin beklediği bir karardı. Bu noktada Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın attığı bu adımlar son derece önem arz ediyor. Devlet bankalarımız Vakıfbank ve Ziraat Bankası, 500 bin liraya kadar olan 180 ay konut kredi faizlerini yüzde 0,99 olarak belirledi. İnşaat sektörü açısından konut kredi faizlerinin yüzde 1 bandının altına inmesi çok önemli." dedi.

Faiz indiriminin başta inşaat sektörüne ve devamında ülke ekonomisine katkıları olacaktır. 15 yıl gibi uzun vadede sağlanan yüzde 0,99 oran, konut satın alma kararını erteleyen alıcılar üzerinde olumlu yönde bir etki sağlayacağını belirten Uçar, "Tüketicimizin daha rahat konut sahibi olabilmesi açısından faiz indirimini çok faydalı bir karar olarak değerlendiriyorum. Yılın ikinci yarısında satışların artacağı, 2020 yılı itibarı ile de sektörün yukarı yönlü büyümesini sürdüreceği kanısındayım." diye konuştu.

 İnşaat sektörü temsilcileri konut kredisi faiz oranlarında yapılan indirimlere ne dedi?

- Mesut Sancak: konut fiyatlarında yeniden yükselme gerçekleşecek

- Mahmut Dereli: Konut ve gayrimenkul satışlarında hızla bir hareketlilik başlayacak

- Hakan Yılmaz: Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle satışlar tekrar artış trendine girecek

Konutder: konut kredisi faizleri 0.80'e indirilebilir

YORUMLAR

  • 0 Yorum