Reklamı Geç
Bakan Ağbal: "ÖTV zammı söz konusu değil"

Bakan Ağbal: "ÖTV zammı söz konusu değil"

Son günlerde ortaya çıkan otomotivde ÖTV zammı haberlerine ilişkin bakan Ağbal'dan son dakika flaş açıklama geldi. Bakan Ağbal böyle bir zam söz konusu değil dedi.

02 Kasım 2016 - 12:35

Son günlerde çıkan ÖTV zammı haberlerine Bakan'dan açıklama geldi. Otomobilde ÖTV zammı söylentileri sonrasında Maliye Bakanı konuya ilişikin flaş açıklama yaptı. 

Konuya ilişkin son dakika açıklamasında bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, dizel araçlara dönük olarak, emisyona dayalı vergileme çerçevesinde artış planlarının bulunmadığını altını çizerek, "Sadece sistemi değiştiriyoruz, vergileme ölçütlerini genişletiyoruz. Yüksek miktarlı artışlar diye bir şey söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

Motorlu taşıtlarda ÖTV'nin, satış bedeli üzerinden oran olarak belirlendiğini vurgulayan Ağbal, "Mesela 1600 CC'ye kadar olan araçlarda ÖTV yüzde 45. Acaba sadece motor silindir hacmine bakarak vergi oranı tespit etmek doğru mudur diyoruz? Hepimiz herhalde şunu söylüyoruz, 1600 motor silindir hacmine sahip olsa da öyle fiyat farklılıkları var ki düşük bedel ile o aracı alan kişi, 'ben, aynı silindir hacmi diye niye aynı oranda vergi ödemek durumundayım?' diyor. Sistemi değiştiriyoruz, sistemde araç çeşitliliğini artırıyoruz, vergileme ölçütlerini genişletiyoruz." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..