Bakan Albayrak Akdeniz’de sondaj için tarih verdi

Bakan Albayrak Akdeniz’de sondaj için tarih verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak 2 gemiyle sismik arama ve sondaj çalışmaları ile alakalı önemli açıklamalar yaptı. Bakan Albayrak petrol ve doğalgaz aramaları için tarih verdi.

15 Mart 2017 - 08:30

Enerji Bakanı Berat Albayrak'dan sondaj müjdesi geldi! İlk sondaj çalışması için tarih veren Bakan Bakan Albayrak Akdeniz ve Karadeniz'de 2 gemiyle petrol ve doğalgaz aramalarına başlanacak dedi.

Konuya ilişkin resmi açıklama Bakan Albayrak'dan geldi. Albayrak açıklamasında, 2017 nisan ayı başı itibariyle Akdeniz bölgesinde sondaj çalışmalarının başlanacağını vurguladı. Açıklamada, doğalgazda sadece iç piyasayı değil, bölgeyi de kuşatacak bir strateji benimsediklerinin altını çizdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan son açıklama kapsamında, doğalgaz sektöründe önemli adımların atıldığına dikkat çekerken, kaynak çeşitliliği ve depolamada 2016'nın tarihi bir yıl olduğunu söyledi. Bakan Albayrak konuşmasında, "190 milyon metreküplerden 240-250 milyonlara çıktık. İnşallah bu yıl 300 milyonu yakalayacağız. Yani artık kış aylarında sanayi dahil farklı yan alanlarda ısıtmanın haricindeki yaşanılan sıkışıklıklarda doğalgaz kıstığımız günleri geride bırakacağımız bir yıl olacak. Ama artık bunun ötesini düşünmemiz lazım, 300 milyonlar da yeterli değil, inşallah hedef 400 milyon metreküplerle sadece iç piyasayı değil, bölgeyi de kuşatacak bir doğalgaz stratejisi olmalı" diye konuştu.

ÜÇ BOYUTLU SİSMİKLE ÇALIŞACAK

Petrol ve gazda deniz aramacılığında önemli bir yıl olacağını ifade eden Bakan Albayrak açıklamasında ayrıca, "Sadece bir gemimizle değil, mart sonu, nisan başı ikinci gemimizle birlikte devam edeceğiz. Biri Karadeniz'de, diğeri Akdeniz'de üç boyutlu sismikle çalışacağı, çok daha aktif bir yıl olacak. Akdeniz'de de arama, sondaj ve kuyu çalışmalarını başlatacağız. Ne kadar ararsanız, o kadar bulursunuz. Bir de bakmışız bu millete uzun yıllardır konuşulan bazı hedeflerin başarılı neticelerini anons edeceğiz. Akdeniz'de çok aktif bir yıl olacak" ifadelerini kullandı.