Bakan Albayrak’dan Akkuyu inşaatı açıklaması

Bakan Albayrak'dan Akkuyu inşaatı açıklaması

Yerli ve milli enerji vurgusunda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Akkuyu Nükleer Santrali için tarihi açıklandı.

11 Ekim 2017 - 21:08

Türkiye için büyük öneme sahip Akkuyu için ilk tarih açıklandı. Bakan Albayrak, Akkuyu Nükleer Santrali ile alakalı açıklamasında bu yıl sonu veya gelecek yıl başında inşaat ile alakalaı çalışmalara başlanacağı ve temelinin atılacağını ifade etti.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 11 Ekim 2017 - İstanbul

Antalya'da bu yıl düzenlenen 8. Türkiye Enerji Zirvesi'ne katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak önemli açıklamalarda bulundu. Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve yerli kömür kaynakları ile elektrik üretimi konusunda ciddi adımlar için çalışmaların sürüyor.

Türkiye'de enerjide dışa bağımlılığı azaltacak projelere tam destek verileceğinin altını çizen Bakan Albayrak, "Yerli kömür kullanımının elektrik üretimindeki payını arttıracağız. Türkiye'de ciddi bir kömür kaynağımız var. Bu santrallerin sahibi olan firmalarımız, bu sahalar üzerinde iş birliğine gittiğinde teşvik edecek bir çalışma. Yerli kömür için süreç yıl başı itibarıyla başlıyor. Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatının hızla tamamlanarak Cumhuriyetimizin 100.yılı olan 29 Ekim 2023 tarihinde devreye almak" dedi.