Bakan Albayrak: Ekonomide normalleşme başladı

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendiren Bakan Berat Albayrak, ekonomiye ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunurken, "Normalleşme başladı" dedi.

Bakan Albayrak: Ekonomide normalleşme başladı
Editor: Hakan A.
06 Kasım 2018 - 08:29

ABD, İran'a yönelik başlattığı ambargo, Türkiye genelinde vatandaşın ekonomi ile alakalı endişeli bekleyişi devam ederken, piyasaların merakla beklediği enflasyon rakamları açıkladı. Ekonomi gündem yoğun. Bakan Albayrak, "ekonomide normalleşme başladı" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomiye ilişkin son geişmeleri paylaştı. AHaber Canlı yayınında Özlem Doğaner'in sorularını yanıtlayan Bakan Albayrak, Türkiye ekonomisine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ekim ayında enflasyon yavaşladı!

Açıklanan son enflasyon verilerini değerlendiren Bakan Albayrak, "Eylül ayı en zor ayımız olacaktı. Sonrasında yolunu bulacaktı demiştik zaten. Eylül'de fahiş bir fiyatlama algısı ortaya çıktı ve bunun enflasyona yansıdığını gördük. Makro datalar gayet doğru bir istikamette olduğumuzu gösteriyor. Kur ve maliyetlerde düşüşü görmeye başladık, Ekim'de enflasyonun ciddi olarak yavaşladığını gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kur düşüşü sürüyor!

Yaşanan ataklar sonrasında yükselen kurlara ilişkin Görüyoruz ki birçok sektör, birçok fiyatlamalar dolar 8-8,5 kuru üzerinden fiyatlanarak bu rakamın ortaya çıktığını söyleyen Bakan Albayrak, "geldiğimiz nokta 7'ler 6'lar, 5,50 ve 5,50'nin altı normalleşme süreci başladı.

Maliyetlerde, enflasyonda eylül ayına kıyasla ekim ayında durumunu gördük. 2018'in ekim ayı 2017'nin ekim ayına yakın. Kasım ayında çok daha iyi bir seyri görüyoruz. Birçok anlamda enflasyonla mücadeleyi görüyoruz. Pozitif seyrin ekim ayında devam ettiğini. Giyim beyaz eşyada ise kasım ayında iyileşmeyi göreceğiz. Ortaya koyulan rakamlar kasım aralık ayları için trendin gayet olumlu olduğu ve yılsonu hedeflerini yakalayacağımızı görüyoruz. 

Gerek kur gerek ham madde fiyatlandırmaları iyileşme söz konusu. Petrolde de 85 dolardan, 72 dolarlara düştü. Tepedeki yöneticilerle konuştuğumuzda beklentiler açısından daha düşük seyirde göreceği yönünde. Bu bir gönüllük ilkesi. Özellikle gıda ve giyimde çok yakın takip ediyoruz 2500 firmayı geçti enflasyonla mücadele. Bazen haftasonları dolaşıyorum bakıyorum. Vitrinlerimizde baya görüyorum. Ben de bakanlığımız da takip ediyor. Kasım ve aralıkta daha çok ortaya çıkacak." diye konuştu.

Mevduat faizleri...

Yüzde 30-40 hatta 50'lere giden faizlerden o kadar hızlı bir normalleşme süreciyle bu noktaya geldiklerini anımsatan Bakan Albayrak, "Yüzde 30'un altına düştü günlük ortalama. Bu çok önemli. BDDK süreci yakından takip ediyor. Mevduatlar 30'ların üzerine çıkmıştı. 20'lerde seyrediyor. Daha da düşecek. Maliyetlerin düşmesiyle birlikte tek sac ayağı ile alakalı değil. Enflasyonu o yüzden düşürmeye çalışıyoruz. Bu ekosistem normalleşmeye başladığı zaman çok daha güçlü noktaya ulaşacağız. Bu iyileşmeyi ekimde görmeye başladık. Kasımda daha iyi olacak." ifadelerini kullandı.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum