Bakan Albayrak paylaştı: Akkuyu NGS inşaatı atom çekirdeği üzerinde yükseliyor!

Türkiye Nükleer Enerji'de söz sahibi olmayı planlarken, yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin son durumu böyle görüntülendi.

Bakan Albayrak paylaştı: Akkuyu NGS inşaatı atom çekirdeği üzerinde yükseliyor!
Editör: Hakan A.
08 Nisan 2020 - 13:37
Türkiye'ye Nükleer Güç ile tanışmaya hazırlanıyor. Mersin ilinde hayata geçirilen ve büyük bir hızla inşaatı süren Akkuyu NGS hızla yükseliyor. İnşaat çalışmalarında önemli yol katedilen Akkuyu NGS böyle görüntülendi.

Mersin Akkuyu'da devam eden Nükleer Güç Santrali inşaatında gelinen son durumu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

Konuyla alakalı twitter üzerinden yaptığı son paylaşımında Akkuyu'nun son durumunu paylaşan Bakan Albayrak, 'Büyük hayallerimiz, tamamlanacak hikayelerimiz, milletimize sözlerimiz var. 

70 yıllık stratejik nükleer hayalimiz  gerçeğe dönüşüyor. Akkuyu NGS inşaatı atom çekirdeği üzerinde yükseliyor. 

Bugünleri atlatacağız. Büyük ve Güçlü Türkiye idealine emin adımlarla yürüyeceğiz.'
dedi.

 

13 Aralık 2010’da, anlaşmanın koşulları uyarınca Rus tarafı, Türkiye Cumhuriyeti’nde AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRKETİ proje şirketini kurmuştur.

Akkuyu NGS inşaat projesi, dünyada ‘Yap, İşlet, Sahip Ol’ modeliyle inşa edilen ilk NGS projesidir. Uzun süreli kontrat kapsamında şirket, santralin tasarımı, yapımı, bakımı, işletmeye alımı ve işletmeden çıkarılması gibi yükümlülükleri üstlenmektedir.

Rosatom Devlet Kuruluşu’nun projedeki payı %99.2’dir. Projenin toplam maliyeti, 20 milyar ABD doları seviyesindedir.

 • Nisan 2015’te Akkuyu NGS’nin deniz yapılarının temel atma töreni düzenlendi.
 • 25 Haziran 2015 tarihinde Türkiye Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’ye elektrik üretimi ön lisansını verdi.
 • 29 Haziran 2015 tarihinde Cengiz İnşaat A.Ş. ile nükleer santralin deniz hidroteknik yapılarının tasarım ve inşasına yönelik anlaşma imzalandı.
 • Şubat 2017’de Türk Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Akkuyu NGS sahasının tasarım parametrelerini onayladı.
 • 15 Haziran 2017 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’ye 15.06.2066 tarihine kadar (49 yıl) geçerli elektrik üretim lisansını verdi.
 • 20 Ekim 2017’de AKKUYU NÜKLEER A.Ş. inşaat lisansının alınmasına giden yolda önemli bir aşamayı geçerek, TAEK’ten Akkuyu NGS inşaatına ilişkin sınırlı inşaat izni aldı.
 • 10 Aralık 2017’de Akkuyu NGS sahasında sınırlı çalışma izni kapsamında resmi inşaata başlama töreni düzenlendi. İnşaat ve montaj işleri; "nükleer adanın" güvenliği ile ilgili binalar ve yapılar hariç olmak üzere, nükleer güç santralinin tüm tesislerinde sınırlı inşaat izni kapsamında yapılmaktadır. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. lisanslama konularında Türk tarafıyla yakın işbirliği içindedir.
 • 2 Nisan 2018’de AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’ye Türkiye Cumhuriyeti’nde stratejik yatırımcı statüsü verildi. 27 Mart 2018’de yürürlüğe giren Stratejik Yatırım Statüsü Kanunu uyarınca yenilenen stratejik yatırım belgesi verildi. Stratejik yatırım statüsü, vergi ve gümrük ödemelerinde birtakım ayrıcalıklar tanınmasını öngörmektedir.
 • 2 Nisan 2018 tarihinde Türk Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’ye 1. güç ünitesi için inşaat lisansı verdi.
 • 3 Nisan 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla Akkuyu NGS’nin 1. güç ünitesinin temel atma töreni düzenlendi. Törenle birlikte, santraldeki 1. güç ünitesinin inşasına ilişkin tam kapsamlı inşaat çalışmaları resmen başladı.
 • 30 Kasım 2018’de TAEK, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’ye Akkuyu NGS’nin 2. güç ünitesi için sınırlı çalışma iznini verdi.
 • Alınan sınırlı çalışma izni kapsamında, Ocak 2019’da 2. güç ünitesinin tesisleri için temel kazı çalışmalarına başlandı.
 • 8 Mart 2019 tarihinde 1. güç ünitesinin reaktör binası temelinin beton dökme çalışmaları tamamlandı.
 • 29 Mart 2019’da Akkuyu NGS’nin 3. güç ünitesinin inşaat lisansının alınması için gerekli belgeler TAEK’e sunuldu.
 • Doğu Kargo Terminali’nin inşaatı tamamlandı ve Mayıs 2019’da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan işletme izni alındı. Terminal, inşaat aşamalarında ve gelecekte işletme sürecinde reaktörlerin bileşenleri de dahil olmak üzere büyük boyutlu yüklerin, inşaat malzemelerinin ve ekipmanının alınması için tasarlanmıştır.
 • 26 Ağustos 2019’da Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla Akkuyu NGS 2. güç ünitesi için ana inşaat lisansı verildi.

YORUMLAR

 • 0 Yorum