BAKAN ALBAYRAK'TAN 2019 REFORM PAKETİ DETAYLARI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün beklenen reform paketi açıklandı. Bakan Albayrak "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019" programını paylaştı. Ekonomiyi iyileştirmeye yönelik hazırladığı ekonomide reform paketini anlatan Albayrak, yapılacak önemli düzenlemeleri anlattı.

BAKAN ALBAYRAK'TAN 2019 REFORM PAKETİ DETAYLARI
Editor: Hatice Kolçak
10 Nisan 2019 - 17:29 - Güncelleme: 10 Nisan 2019 - 17:36

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün beklenen reform paketi açıklandı. Bakan Albayrak finans sektörü başta olmak üzere bir çok alanda yapılacak kalıcı çözümlerden bahsetti.

"Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019"un detaylarını açıklayan Albayrak " Önümüzde 4.5 yıllık seçimsiz bir süreç var. Bu zaman içinde ekonomide yapacağımız reformları hayata geçireceğiz. Bunun için ihtiyacımız olan zaman ve iradeye sahibiz." dedi.

Albayrak reform paketinin temel sorunları çözmek için ilk adım olduğunu ifade etti. Vergi mimarisi dahilinde muafiyet ve istisna oranları azaltılacak, kurumlar vergisi düşürülecek. Kamu bankalarına 28 milyar TL DİBS verilecek.İlan edilen Konkordatolar yeni bir yasal çerçeve ile tekrar düzenlenecek. Kıdem tazminatı reformu yapılacak. Yargı reformu,turizm master planı, sanayiyi yerlileştirme programı yapılacak.

Finans söktöründe yapılacak reformların başı çektiğini ifade eden Albayrak " Bankacılık sektörü bizim çok önemli. Bankacılık sektörünün kredi hacmi, tahsili geçmiş alacaklar hariç 2 trilyon 513 milyar TL'dir.Geri ödemelerinde sorun beklenmeyen birinci grup yüzde 89 seviyesinde. 2. grup 276 milyar  TL dir. Kredilerin 107 milyarlık kısmı yapılandırıldı. Tahsili gecikmiş 106 milyar TL. Tüm krediler içindeki payı yüzde 4 dür. 72 milyar TL seviyesinde karşılık ayrılmıştır. Kamu bankalarının sermayelerini güçlendireceğiz. Böylece bilançoları dirençli hale gelecek. Özel bankaların da 2018 yılında karların dağıtılmamasını sağlayacağız." dedi.

Bakan Albayrak şöyle devam etti."Konkordato ve kredi yapılandırma çok daha iyi yeni yasal çerçeve ile alacağız. En iyi ülke modellerini uygulayacağız.Yeniden Tahsil süreçlerini hızlandırağız. Özellikle borç kabiliyortini yitirmeiş şirketlerin hızlı şekilde tasfiyesini sağlayacak çerçeve oluşturacağız. Arkadaşlarımız araştırdı. En iyi ülke modellerini uygulayacağız.

Bankaların aktif kalitesini artıracağız.Bankalar Birliği öncüğünde, kamunun olmadığı bir yapıda eneji ve inşaat gibi önem teşkil eden, sorunlu borç hisse takası ile dışarı çıkarıp ve bankalarımızın bilançolarını daha iyi hale getireceğiz. Bunun için Enerji Girişim Sermaye Fonu ve Gayrimenkul Fonu kurulmasını gündeme aldık.

2019 yılında yeni vergi mimarisinde istisna ve muafiyetler olacak. Kurumlar vergisini azaltacağız. Yeni vergi sistemimiz İstihdam oluşturma üzerine olacak. Girişimcilik ve yeni iş kurmayı kolaylaştıracağız. Mükellef dosto bir vergi sistemi ile süreçleri hızlandıracağız.Amacımız sürdürebilirlik ve istihdam olacak. İhracata dayalı yüksek katma değer ve teknoloji ile ekonomiyi tesis edeceğiz.

Sanayi Bakanlığımız ile AR-GE çalışmaları ve ihracata yönelik tüm adımların tek bir yerden yönetildiği arz ve talep bileşenlerinin  desteklendiği orta ve yüksek teknolojik ürünler hayata geçirilecek. Mayıs ayında 300 ürünün yerlileştirilmesi adına yapacağımız program Mayıs ayında kamuoyu ile paylaşılacak.

Güçlü bir tamamlayıcı emeklilik sistemini hızla hayata geçirmeyi planlıyoruz. Tamamlayısı emeklilik sisteminin parçası olan kıdem tazminatı fonu hayata geçirilecek. Çalışanlardan ve işverenden yapılacak kesintiler bireysel emeklilik sistemi (BES) ile entegre olarak kıdem tazminatı fonunda toplanacak. 2020 yılından itibereb fonu hayata geçirmeyi hedefliyoruz. 5 yılda sistemde toplanan milli gerlirin yüzde 10'unun üstüne çıkacağını düşünüyoruz."


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum