Bakan Albayrak'tan Euroclear iş birliği açıklaması

Euroclear ile yapılan iş birliği sayesinde yabancı yatırımcılar TL, döviz ve altın cinsinden tahvillere daha kolay erişebilecek.

Bakan Albayrak'tan Euroclear iş birliği açıklaması
Editör: Hakan A.
09 Haziran 2020 - 11:11
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, twitter hesabından Euroclear ile yapılan iş birliğine değindi. Bakan Albayrak, 'Euroclear iş birliğiyle yabancı yatırımcılar TL, döviz ve altın cinsinden tahvillere daha kolay erişebilecek.' dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı devlet iç borçlanma senetlerine takas ve saklama hizmeti verilmesi konusunda yabancı merkezi saklama kuruluşu Euroclear Bank ile mutabakata vardığını duyurdu. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Euroclear Bank saklama özelliği ile yurt dışı yerleşiklerin, TL, dolar, avro ve altın cinsi Türk tahvillerine erişim sağlayabilme kabiliyetlerinin artacağını bildirdi. 

Bakan Albayrak açıklamasında, 'İstanbul Finans Merkezi hedefleri kapsamında sermaye piyasalarının uluslararası standartlara uyumuna yönelik adımlarımız sürüyor. Euroclear ile yaptığımız iş birliği sayesinde yabancı yatırımcılar TL, döviz ve altın cinsinden tahvillerimize daha kolay erişebilecek. Hayırlı olsun.' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum