Bakan Albayrak, yüzde 1 seviyesine gelebilir

Konut kredi faiz oranları düşmeye devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak faizlerin Mayıs ayında yüzde 1'lere inebileceği sinyalini verdi.

Bakan Albayrak, yüzde 1 seviyesine gelebilir
Editor: Hatice Kolçak
22 Mart 2019 - 10:46

Konut alacaklar banka konut kredi faiz oranlarını yakından takip ediyor. Şubat ayında faizlerin bir miktar düşmesi ile ipotekli satış rakamları hemen tepki vermişti. TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamları içindeki payı yüzde 11 lere gelmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konut kredi faiz oranlarının düşeceği sinyalini verdi. Bakan Albayrak " Mart ayına ilişkin rakamlar geliyor. Faiz oranlarının 1.28 seviyesine inmesi konut satışlarını hızlandırdı." dedi. Albayrak Mayıs ayında faizlerin yüzde 1 seviyesine inebileceğini ifade etti.

Kredi kullanarak ev almayı düşünenler için Bakan Albayrak'ın açıklamaları sevindirici oldu. İnşaat sektörü, faizlerin psikolojik sınır olan yüzde 1'erin altına inmesi ile konut stokunun daha çabuk eriyeceğini ifade ediyor.

Banka konut kredi faiz oranları, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank gibi kamu bankaları tarafından Mart ayı başında yüzde 1,28 lere kadar indirmişti.Bu faiz indirimi konut almak isteyenler ve kredisini yapılandırmak isteyenler için cazip seçenekler sunuyor. 

Mart ayı bitmeden özel bankalardan da indirim haberleri gelmeye başladı.Ortalama 1,80-2 seviyelerinde olan konut kredileri ay bitmeden biraz daha gerileyerek bazı özel bankalarda 1,60 seviyelerine kadar geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Mayıs ayında konut kredi oranlarının 0,98 olmasını bekliyorum açıklamasından sonra konut piyasasında hareketlenme olacağı bekleniyor.