Bakan Karaismailoğlu'ndan flaş Kanal İstanbul açıklaması

10 yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çılgın Proje olarak adlandırdığı Kanal İstanbul hakkında Bakan Karaismailoğlu'ndan flaş açıklamalar geldi.

Bakan Karaismailoğlu'ndan flaş Kanal İstanbul açıklaması
Editör: Hakan A.
03 Şubat 2021 - 16:19
Türkiye'nin mega projelerinden biri olacak, tamamlandığında karadeniz ile Marmara Denizi'ni karadan birleştirecek çılgın projede geri sayım sürüyor. Kanal İstanbul projesine ilişkin yeni bir açıklama geldi. Kanal İstanbul'a ilk kazma ne zaman vurulacak sorusuna yanıt geldi.

Bakan Karaismailoğlu, "2021'de Kanal İstanbul için önemli ilerlemeler olacak inşallah. 2021'de kazma vurmak için çalışıyoruz." dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan çılgın proje Kanal İstanbul ile alakalı sıcak bir gelişme yaşanıyor. Bakan Karaismailoğlu'ndan Kanal İstanbul hakkında flaş açıklamalar gelirken, bu yıl içerisinde temel atılacağının altını çizdi.

İstanbul Boğazı'nda gemi sayısının azalmasına karşın geçen yük miktarının artmaya devam ettiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, hacimleri büyüyen gemilerde genellikle tehlikeli madde taşındığını vurguladı.

Şehir içi ulaşımda deniz yolunun kullanıldığını ve bunun da trafiği artırdığını belirten Karaismailoğlu, "Marmaray açıldıktan sonra bu yoğunluk biraz azaldı. Marmaray'ın dışında dikine hatlar kuruldukça denizdeki şehir içi toplu taşıma artacak. Bunlar da Boğaz'daki karmaşayı artıracaktır. Dünya ticaret hacminin yüzde 90'ı deniz yoluyla yapılıyor. Bu 25-30 milyar tonlara çıkacak önümüzdeki yıllarda. Karadeniz ve Marmara'da onlarca gemi sıra beklerken, bulundukları yerde kirlilik yaratıyor. Bu da ayrı bir sorun." ifadelerini kullandı.

KANAL İSTANBUL'UN TALİBİ ÇOK

Bakan Karaismailoğlu, Boğaz'ı tehlikeli tanker ve gemilere kurban edemeyeceklerine işaret ederek, Kanal İstanbul'un, Boğaz geçişlerine alternatif bir yol olacağını vurguladı. Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Kanal İstanbul, rezerv alanıyla birlikte planlanan teknolojik, üniversite, sağlık ve turizm, İstanbul'un gelecekteki depreme karşı yapılacak rezerv konut alanlarıyla dünyaya yön verecek bir proje. Proje çalışmalarımız bitmek üzere. Buranın ihale yöntemiyle ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Yasal düzenlemeler yakında yapılacak. Burada daha önce belediye ile koordinasyon içerisinde çalışmalar yapılıyordu. Arada imzalanmış protokoller var ama mevcut yönetimle anlaşamayacağımız konular da var. Sonuçta bir Türkiye projesi bu. Bunları oluşturduktan sonra yolumuza devam edeceğiz. Herhangi bir sıkıntımız yok. Burası kendi kaynağını üreten bir ekosistem olacak. Şu anda hukukçularımız çalışıyor. Bunlar geldikten sonra süreç hızlanacak. Rezerv alanla ilgili daha önce bir kanuni düzenleme yapılmıştı. Ona bazı maddelerin ilave edilmesi gerekiyor. Yap-işlet-devret modeli olabilir ama alternatif modeller de var. Henüz netleşmedi, projeler tamamlandı. Yapım maliyetimiz belli, ÇED raporunda yazıyor. Projeye talip çok ülke var. Onlarla da konuşuyoruz. Bu açık bir ihale olacak. 2021'de Kanal İstanbul için önemli ilerlemeler olacak inşallah. 2021'de kazma vurmak için çalışıyoruz. Süreç devam ediyor."

Kaynak : Anadolu Ajansı (AA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum