Bakan Kurum açıkladı, "Artvin Yusufeli Haziran'da taşınıyor"

Yusufeli Barajı inşaatı nedeniyle Yusufeli ilçesinin taşınma işlemi Haziran ayında yapılacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan önemli açıklamalar.

Bakan Kurum açıkladı, "Artvin Yusufeli Haziran'da taşınıyor"
Editör: Hakan A.
30 Ocak 2021 - 18:21
Türkiye'nin en yüksek, Dünya'nın 3'üncü en yüksek barajlarından biri olan Yusufeli Barajı inşaatında çalışmalar hızla devam ediyor. Türkiye'nin enerji alanında yaptığı önemli hamleler arasında yer alan Yusefeli Barajı inşaatında sona geliniyor. Artvin ili sınırları içerisinde yer alan ve Türkiye için kritik projeler arasında yer alan Yusufeli Barajı ile alakalı bugün üç bakan incelemelerde bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 30 Ocak 2021 - İstanbul 


Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Artvin iline bağlı Yusufeli ilçesinde hayata geçirilen Türkiye'nin dev barajı Yusufeli Baraj inşaatında incelemelerde bulundu. 

Türkiye’nin en büyük, dünyanın 3. büyük barajı unvanını taşıyacak olan barajı, yeni yerleşim yerleri ve yeni yollarıyla Yusufeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ifadesiyle 21. yüzyılın en güzel ilçelerinden biri olacak.

YUSUEFELİ BARAJI BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Yusufeli Barajı inşaatında önemli değerlendirmelerde bulunan Çevre  ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İklim değişikliğine bağlı olarak meydana gelen sellerin verdiği zararı azaltacak ve kuraklık nedeniyle yaşanan su kıtlığına büyük oranda çözüm olacak Yusufeli Barajı; ekonomimize, sanayi üretimine, istihdama ve milli kalkınma seferberliğimize çok büyük katkılar sağlayacak." dedi.

yusufeli barajı işaat çalışmaları 30 ocak 2021 artvin bakan murat kurum

3200 KONUT İNŞAA EDİLİYOR

Yusufeli Barajı nedeniyle yeni yerleşim yerlerinin yapım çalışmaları hızla devam ediyor. Konuyla alakalı açıklamada bulunan Bakan Kurum, "Yeni Yusufeli Projemizde, 800 konutumuzun yapımını tamamladık. İlçemizde 2 bin 700, köylerimizde 500 olmak üzere 3 bin 200 konutu 9.aya kadar tamamlayacağız. Yusufeli'nde Kaymakamlık, okul, adliye, ilçe emniyet binası, cami ve sosyal donatıların yapımını gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

YUSUFELİ HAZİRAN'DA TAŞINACAK

Yusufeli bölgesinin taşınması amacıyla hassas bir çalışma yürütüldüğünün altını çizen Bakan Kurum, "Yusufeli'nde her aşamasını takip ettiğimiz yeni iskân alanında hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeden konutlarımızı tamamlıyoruz. Sosyal yaşam alanları, camileri, okulları, yeşil alanlarıyla inşa ettiğimiz Yusufeli ilçe merkezinde, haziranda taşınma sürecini başlatacağız. Hak sahipleri için daha önceden burada yaşama şartı Cumhurbaşkanlığı Kararıyla kaldırılarak vatandaşlarımıza köy veya ilçe tercih etme imkânı sağlanan Yusufeli'nde hemşehrilerimiz yaşamaktan keyif alacak, çocuklarımız güvenli bir hayat sürecekler." ifadelerini kullandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum