Bakan Kurum açıkladı: Maske, eldiven, kişisel hijyen malzeme atıkları için '72 SAAT' kuralı getirildi!

Maske ve eldivenlerini yerlere atanlar dikkat! Bakan Kurum, Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıkları için 72 Saat kuralı getirildiğini duyurdu.

Bakan Kurum açıkladı: Maske, eldiven, kişisel hijyen malzeme atıkları için '72 SAAT' kuralı getirildi!
Editör: Hakan A.
08 Nisan 2020 - 13:54

Koronavirüs ile mücadele her boyutta artarak devam ediyor. Son günlerde takılan maske ve eldivenlerin bilinçsiz biçimde sokaklara yerlere atılması sonrası hükümet harekete geçti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, video konferans aracılığıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’nın düzenlediği Konya Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısına katıldı.


Türkiye genelinde yürütülen koronavirüs salgını ile mücadelede yeni kurallar, yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Son olarak Bakan Kurum tarafından açıklanan maske ve eldivenlere yönelik 72 Saat kuralı uygulamaya alınıyor.

Özellikle son günlerde sıkça sokaklarda görmeye başlanan maske ve eldiven atıklarına ilişkin önemli tedbirler devreye sokuluyor.Kurum toplantı sonrası alınan kararlar çerçevesinde bazı önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum twitter hesabı üzerinde yaptığı açıklamasında, 'Sağlık kuruluşlarının karantina bölümleri ile karantina birimi olarak belirlenen yerlerde oluşan atıklar 'tıbbi atık' olarak yönetilecek ve diğer atıklar ile karıştırılmaması sağlanacak. Ev ve işyerlerinde kullanılan maske ve eldiven atıkları, ağzı kapatılarak iç içe iki torbaya konularak, en az 72 saat süreyle insan temasından uzak bir bölümde bekletildikten sonra 'evsel atık' olarak belediyeye teslim edilecek. Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının bertarafına yönelik farklı ülkelerdeki uygulamaları da inceleyerek yeni tedbirler aldık. Bu atıkların bertarafında ‘72 SAAT’ kuralı getiriyoruz.' dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum