Bakan Kurum açıkladı: Siyanürün halka satışına yasak getiriyoruz

İnternet üzerindne alınan siyanür ile alakalı Bakanlık harekete geçti. Bakan Kurum, siyanür alımına ilişkin yasak getirildiğini duyurdu.

Bakan Kurum açıkladı: Siyanürün halka satışına yasak getiriyoruz
Editör: Hakan A.
21 Kasım 2019 - 08:06

Son günlerde siyanür ile işlenen olayların artması sonrasında Bakanlık harekete geçerek bir dizi önlemler aldı.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler  - 21 Kasım 2019 - İstanbul


 Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, internet üzerindne kolaylıkla alınabilen siyanür  hakkında önemli kararları duyurdu.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, "Mevzuatımızda değişiklik yaparak, piyasa ve internet ortamından siyanür bileşiklerini içeren maddelerin halka satışına yasak getiriyoruz. Düzenleme ile imalatçıdan ithalatçıya, dağıtıcıdan kullanıcıya kadar siyanürlü bileşiklerin satışını ve takibini kontrol altına alacağız." paylaşımını yaptı.


 
Diğer taraftan gündemde önemli olan bazı konular hakkında açıklamalarda bulunan Kurum, "Gümüşhane'deki ‘Dipsiz Göl’ olarak bilinen bölgeyi doğal sit alanı ilan ediyoruz. Gölün eski haline kavuşması için gerekli talimatları veren Sayın Cumhurbaşkanımızın bölgedeki çalışmaları yakından takip etiğini tüm vatandaşlarımızın bilmesini isterim.

Bölgedeki çalışmalarla ilgili, bilim insanlarımızın yer aldığı bir kurul oluşturduk. Kazı çalışması ile tahrip edilmiş toprak yapısı, göl ve çevresinde bilimsel çalışma yürütülerek yeniden doğal haline getirilecek.

Ayrıca, göl ve çevresi ile bölgenin doğusunda bulunan korunan alanı birleştirerek burada ekolojik bir koridor oluşturacağız. Hedefimiz, ‘Dipsiz Göl’ü doğal haline kavuşturmak ve en güzel haliyle gelecek nesillere aktarmak." ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum