Bakan Kurum'dan afetlere karşı flaş genelge

2019 afet genelgesi Bakan Kurum imzasıyla valilik ve belediyelere yollandı. Türkiye genelinde 81 ilde afetlere karşı önlemlerin alınması amacıyla Bakan Kurum'dan özel bir genelge yollandı.

Bakan Kurum'dan afetlere karşı flaş genelge
Editor: Hakan A.
24 Ocak 2019 - 08:34

Türkiye 81 iliyle afetlere karşı önlemlerini maksimum seviyeye çıkartıyor. Bakan Kurum 81 ile afetlere karşı ivedilik arzeden önlemlerini ulaştırdı. 2019 yılı afet genelgesi Bakan Kurum'un imzasıyla yollandı.  İşte son dakika haberin ayrıntıları.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 23 Ocak 2019 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat kurum imzasıyla, Türkiye'nin 81 il valiliklerine ve tüm belediyelere, iklim değişikliğine bağlı afetlere karşı ivedi olarak alınacak önlemlerin hayata geçirilmesi ile alakalı son dakika genelgesi yollandı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla "İklim Değişikliği ve Afet Önlemleri" alınmasına ilişkin 81 il valisi ile belediyelerine hazırlanan genelge yollanarak önlemlerin ivedilikle alınması konusunda maddelerin uygulanmaya konulması istendi.

Dünya genelinde sıkça konuşulan iklim değişikliklerinin neden olduğu olaylara dair bilgilendirme ve önlemler içeren Bakanlık genelgesi ile Türkiye'nin tüm illerinde bu durumlara karşı alınacak önlemler paylaşıldı. Valilik ve belediyelerin genelge gereğince tüm maddelere uyulması konusunda tavsiyelerin yer aldığı öğrenildi.

14 madde olarak yollanan genelgede sel ve diğer afetlere karşı yapılması gerekenler yer alıyor.

Dere yataklarında biriken moloz ve topraklar temizlenecek, dere ve kanal ıslah çalışmalarına hız verilecek, arazinin düşük kotlarında suyun akışını sağlamak ve alt yapı tesislerinin inşasına imkan tanımak amacıyla su akış kesitini daraltmayacak şekilde köprü ve menfez çalışmaları yapılacak.

Sel tehlikesi bulunan eğimli yamaçlarda teraslama çalışmaları yapılacak ve risk altındaki yapılar tespit edilerek, mevzuat uyarınca gerekli işlemler gerçekleştirilecek.

Taşkınların ve yağmur suyunun uzaklaştırılmasıyla ilgili yetersiz gelen mevcuttaki yapılar ıslah edilecek, heyelana karşı duyarlı alanlardan olan atık sistemlerinin kullanıldığı ve yerleşimin geliştiği tepelik alanlarda heyelana karşı gerekli önlemler alınacak.

Yeni yerleşim alanları belirlenirken arazi çalışmaları ve değerlendirmeleri yaptırılarak heyelana ve diğer afetlere maruz kalmış ve afet beklenebilecek alanların belirlenmesiyle hazırlanacak duyarlılık haritaları oluşturulacak, imar planları hazırlanırken ve onaylanırken bu haritalar da dikkate alınacak.

Yeni yerleşim alanları için mühendislere, kent planlamacılarına yüksek riske sahip alanlardan kaçınılması konusunda yeterli bilgi ve veriler sunulacak.

Deniz kenarındaki şehirlerde, sel sularının denize doğru akışını yavaşlatacak veya engelleyecek unsurlar (denize paralel kaldırım taşları vb.) ve yapılar tadil edilecek veya kaldırılacak.

Sel sularının bertaraf edilebilmesi için şehir merkezlerinde belirli noktalarda suların birikeceği ve gerektiğinde kullanılabileceği rekreasyon alanı olarak da kullanılabilecek havzalar oluşturulacak, afete maruz kalmış alanlardaki vatandaşların tekrar afet bölgelerine dönmemesi için gerekli teşvik ve bilgilendirme yapılacak.

Afet risklerine ilişkin vatandaşlarla karşılıklı bilgi alışverişinin güçlendirilmesi sağlanacak, afetlere karşı erken uyarı mekanizmaları geliştirilecek.