Bakan Kurum’dan Çamlıca Camii açılışı...

Bakan Kurum'dan Çamlıca Camii açılışı açıklaması

Çamlıca Camisini ziyaret eden Bakan Kurum önemli açıklamalarda bulundu. Vtaandaş merak ediyor Çamlıca Camii açılışı ne zaman yapılacak? İşte Bakan Kurum'un Çamlıca Camii açılışına ilişkin açıklaması,

Bakan Kurum'dan Çamlıca Camii açılışı açıklaması
Editor: Hakan A.
13 Ocak 2019 - 17:33 - Güncelleme: 13 Ocak 2019 - 17:35

İstanbul'un simge yapılarından Çamlıca Camii açılışı için gün sayıyor. Bakan Kurum'dan Çamlıca Camisi ziyareti. Çamlıca Camii inşaatı tamamlandı mı? Çamlıca Camisi ne zaman ibadete açılacak? Ayrıntılar haberimizde.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 13 Ocak 2019 - İstanbul


2013 yılından bu yana inşaatı devam eden, açılışı geciken, şu sıralarda ise çevre düzenleme çalışmalarında sona gelinen Üsküdar, Çamlıca tepesinde inşaa edilen dev camii için geri sayım başladı. Çamlıca Camii ne zaman açılacak sorusunun yanıtını Bakan Kurum verdi.

Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, Pazar günü tatiinde Çamlıca tepesinde hayata geçirilen İstanbul'un simge eserlerinden biri olacak Çamlıca Camii projesini ziyaret ederek, yetkililerden son durum hakkında bilgiler aldı. İçerisinde 7/24 bir yaşam sunulacak olan Çamlıca Camisi Bin 50 kişinin aynı anda dinleyebileceği konferans salonumuz var ve gerçekten 7 gün 24 saat bu bölgeye, İstanbul'umuza hizmet verecek bu cami de bu dönemin bir mührü olarak, inşallah ecdadın bize bıraktığı eserlerin bir benzeri olarak gelecek nesillere aktarılacaktır.

çamlıca camii projesi bakan kurum 13 ocak 2019 ziyareti

Hat çalışmaları, halı serilmesi işlemleri gibi son rutuşların tamamlandığı, çevre ve peyzaj çalışmalarında sona gelinen dev eser açılışı için gün sayıyor. Osmanlı-Selçuklu mimari tarzı ile günümüz çizgilerinin bütünleştiği Çamlıca Camii, henüz ibadete açılmamasına rağmen şehrin yeni sembollerinden biri haline gelmiş durumda.

Bakan Kurum twitter hesabından, "Çamlıca, Üsküdarımız gerçekten örnek bir şehircilik anlayışı taşıyacak ve gelecek nesillere bırakacağımız, ecdadın bize bıraktığı eserlerin bir benzeri olacak, bizim tarihimizi, kültürümüzü, medeniyetimizi yansıtacak bu projeleri de İstanbul'umuza kazandırmış olacağız. İstanbul’un yeni simgelerinden biri olacak Çamlıca Camii’ni inceledik. 7 gün 24 saat İstanbul'a hizmet verecek camimiz, dönemin bir mührü olarak gelecek nesillere aktarılacak.  Camimizi, projenin hamisi Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle çok yakında ibadete açacağız inşallah." paylaşımında bulundu.

bakan kurum'dan çamlıca camii ziyareti

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) camisi çevresinde Çamlıca Tepesi çevre düzenlemesi, antenlerin nakli ve Libadiye Kavşağı'ndan Çamlıca'ya direkt ulaşımı sağlayacak olan dev tünel projesi de diğer taraftan hızla devam ediyor. Bu sayede bölgede trafik sorunu en aza indirilmiş olacak.

Bakan Kurum, Çamlıca Camii inşaatında çalışan işçilerle ayrılmadan önce fotoğraf çektirdi.

çamlıca camii bakan kurum işçilerle fotoğraf çektirdi

İmanın şartını temsilen 6 minaresi bulunan Çamlıca Camii inşaatı 2013 yılında başladı.  3 şerefeli 4 minaresi Malazgirt Zaferi'ne ithafen 107,1 metre, 2 şerefeli 2 minaresi ise yerden 90 metre yükseğe uzanıyor. Şehrin pek çok noktasında gözüken Camii ve minareler şehrin yeni simgesi olmuş durumda.

Caminin 72 metre yükseklikteki ana kubbesi İstanbul'da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi İstanbul'u simgeliyor.

Kubbenin iç yüzeyine, 16 Türk devletine ithafen Allah'ın isimlerinden 16'sı, Haşr Suresi'nin son iki ayetinden istifade edilerek yazıldı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum