Bakan Kurum'dan çok net Kanal İstanbul açıklaması

Bakan Kurum net konuştu: 'Kanal İstanbul Projesi'nin imar planlarında kişiler üzerinden hareket edilerek kimseye rant amaçlı plan kararı üretilmemiştir.'

Bakan Kurum'dan çok net Kanal İstanbul açıklaması
Editör: Hakan A.
15 Temmuz 2020 - 09:53
Kanal İstanbul projesine dair çıkan son haberler sonrasında Bakan Kurum önemli açıklamalarda bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 15 Temmuz 2020 - İstanbul


Türkiye'nin en büyük projeleri arasında yer alan Kanal İstanbul ile alakalı ortaya atılan iddialar sonrasında Bakan Kurum'dan açıklamalar geldi. İddialara cevap veren Bakan Kurum, çok net bir dille rant söylemlerini yalanladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 'Kanal İstanbul Projesi'nin imar planlarında kişiler üzerinden hareket edilerek kimseye rant amaçlı plan kararı üretilmemiştir.' dedi.

Türkiye'nin Dünya'da ses getiren önemli projelerinden biri olan Kanal İstanbul etrafında arazi toplama ve arazilerin değerlenmesine ilişkin Katar Emiri'nin annesi ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hakkında ortaya atılan iddialara dair Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum detaylı bir paylaşımda bulunarak iddiaları yalanladı.

Kurum açıklamasında, 'Kanal İstanbul projesinin imar planlarında kişiler üzerinden hareket edilerek kimseye rant amaçlı plan kararı üretilmemiştir. Aksine Kanal İstanbul imar planları, zemin+3, zemin+4 yapılaşma koşullarında yatay mimarinin gerçekleştirilmesini, mahalle kültürümüzü yaşatan yerleşme alanlarının oluşturulmasını temin etmek üzere hazırlanmış ve onaylanmıştır. 

Buna karşın Kanal İstanbul üzerinden belirli çevreler tarafından plan notları çarpıtılarak yalanlarla dolu çirkin bir kampanyanın oluşturulmak istendiğini üzülerek görmekteyiz. Kanal İstanbul projesinin planlama alanlarında kişiye özel bir imar çalışması geçmişte yapılmadığı gibi bugün de bundan sonra da yapılmayacaktır. Aynı şekilde herhangi bir kişiye, kuruma ayrıcalık sağlanmamıştır, sağlanmayacaktır. İstanbul'u, unuttuğu çevre sorunları ile dolu ve hizmetten uzak günlere döndürenler, yalan ve iftira dolu bu haberlere sarılarak gündem değiştirmeye çalışmaktadırlar.

Gerçek dışı iddialarla bezenmiş ve uydurma niteliği ortada olan haberlerin ardına sığınarak siyasi başarısızlıklarını örtmeleri mümkün olmayacaktır. Siyasi rant devşirmek amacıyla birtakım beyanlarda bulunanların, bu kurmacanın bir parçası oldukları da açıktır. Gerçek dışı, iftira niteliğindeki iddiaları sürdürme gayretleri, İstanbul'un karşı karşıya olduğu sorunlara karşı düştükleri acziyetin ve çaresizliğin en açık göstergesidir.' ifadesini kullandı.

bakan kurum kanal istanbul açıklaması
   

YORUMLAR

  • 0 Yorum