Bakan Kurum'dan kentsel dönüşümde yatay mimari açıklaması

Yatay mimari ile kentsel dönüşüm projelerine daha fazla önem verildiğinin altını çizen Bakan Kurum, dönüşümle alakalı önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Kurum'dan kentsel dönüşümde yatay mimari açıklaması
Editör: Hakan A.
30 Kasım 2018 - 16:50
Yatay Mimari ile Kentsel Dönüşüm çalışmaları yurt genelinde devam ederken, Bakan Kurum'dan önemli açıklamalar geldi.

Emlak Pencerem / Kentsel Dönüşüm - 30 Kasım 2018 - İstanbul


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) KİPTAŞ ve Fatih Belediyesi'nce Süleymaniye Yenileme Alanı Projesi çerçevesinde ilk çalışmalar törenle başlatıldı. Törene katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu sabah yaşanan deprem ve kentsel dönüşüm projelerinin önemine değindi.

Mimar Sinan'ın önemli eseri Süleymaniye kentsel yenileme projesi ile yenilenmesi için çalışmalarda ilk kazma vuruldu. Haberin ayrıntıları için tıklayın.

Yalova'da bu sabah 4.1 şiddetinde meydana gelen deprem ile alakalı olarak Bakan Kurum, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. Depremin bugün hasar vermediğini ancak geçmişte verdiğini belirten Kurum, "Bugüne kadar bu depremlerde yaklaşık 80 bin vatandaşımızın canını kaybettik. Malımıza, şehirlerimize büyük zararlar verdi. Dolayısıyla bizim ülke genelinde depremle alakalı riskli binaları bir an önce dönüştürme gerçeğini hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor." diye konuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNDE YATAY MİMARİ ANLAYIŞIYLA HAREKET EDECEĞİZ”


Kurum, kentsel dönüşüm seferberliğinde yaklaşık 592 bin bağımsız bölümün dönüşümünün tamamlandığının altını çizen Bakan Kurum, "Bu dönüşümlerle birlikte yaklaşık 8,5 milyar lira bakanlık olarak kaynak aktardık. Bunların bir kısmı dönüşüm projelerine finansman desteği, bir kısmı kira desteği, bir kısmı da faiz desteği olmak üzere yaklaşık 8,5 milyar lira kaynak aktardık. Tabii dönüşümle alakalı bizim aslında stratejimiz ecdadımızın bize bıraktığı eserleri yeniden ihya etmek." dedi.

Yeni kentsel dönüşüm projelerinde yatay mimari anlayışıyla hareket edeceklerini kaydeden Bakan Kurum, "Ülkemizde dönüşmesi gereken 5 milyon konutu çok hızlı bir şekilde, bütün şehirlerde buna ilişkin bir kentsel dönüşüm planı yaparak ve o plana da tüm ilçelerimiz, büyükşehirlerimiz ve bakanlık olarak uyarak, çok kısa zamanda bu dönüşümü gerçekleştireceğiz. Yeni imar uygulamalarında, bisiklet yolları ile bisiklet park istasyonları zorunlu hale gelecek. Bisiklet yolları veya park istasyonları yapılamayan yerlerde ise yaya yollarının yapılmasına imkan sağlanacak. Müteahhitlik Yeterlik Sistemi ile yapı firmaları yeni standartlara kavuşacak. Firmalar teknik kapasitesi, mali gücü ve iş tecrübesine göre sınıflandırılacak, tamamlama sigortası hayata geçirilecek."" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum