Bakan Kurum`dan kritik İmar Barışı açıklaması

İmar Barışı sürecinde sona gelinirken, Bakan Kurum'dan son dakika kritik bir uyarı geldi! Vatandaş elini çabuk tutsun, İmar Barışı'nda o süre uzatılmayacak.

Bakan Kurum`dan kritik İmar Barışı açıklaması
Editor: Hakan A.
13 Ekim 2018 - 07:52

Milyonlarca imarsız, kaçak bina ve yapıyı yakından ilgilendiren İmar Barışı sürecinde sona yaklaşıldı. 31 Ekim tarihine kadar İmar Barışı başvurusu yapan yaptı, yapmayan ise yandı. Açıklama Bakan Kurum'dan geldi. İmar Barışı süresi uzatılmayacak! Şimdiye kadar ülke genelinde 6.3 milyon kişi İmar Barışı'ndan faydalanmak için başvuruda bulundu. İmar Barışı müracatı yapmayanlar için ise geri sayım başlandı. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 13 Ekim 2018 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ve milyonlarca kaçak, imarsız, ruhsatsız yapıyı ilgilendiren İmar Barışı süreci 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek. Milyonların başvurduğu ve devletle barıştığı İmar Barışı sürecine ilişkin Bakan Kurum'dan kritik açıklamalar geldi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dzi temaslarda bulunmak üzere bulunduğu Sivas'ta İmar Barışına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Sivas Valiliğini ziyaret eden Bakan Kurum, İmar Barışı konusuna değindi. Kurum İmar Barışı süresinin uzatılmayacağının altını çizerek, "Şu anda bir uzatma düşüncemiz yok. 31 Ekim'de tekrar değerlendireceğiz" vurgusunu yaptı.

İmar Barışı başvuruları ve Yapı Kayıt Belgesi alanlara ilişkin son rakamları paylaşan Bakan Kurum, "İmar Barışı'na bugüne kadar Türkiye'de yaklaşık 6,3 milyon vatandaşımız başvurdu ve bedeli de 4,1 milyar lira. Sivas'taki başvurumuz 37 bin 403 adet. 5 bin vatandaşımız da Yapı Kayıt Belgesi almış durumda. Bunun karşılığında da 16 milyon lira bedel yatırıldı" ifadelerini kullandı.

Sivas Kale Çevresi Kentsel Yenileme Proje Alanında devam eden çalışmaların son durumu hakkında bilgiler alan Bakan Kurum, Anadolu Selçuklu mirası Gökmedrese'deki restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Ardından Sivas Belediyesince yaptırılan Vefa Konutlarının anahtarlarını hak sahiplerine teslim eden Kurum, "Vatandaşlarımızın; her ayrıntısı düşünülmüş, dayanışmanın ve vefanın güzel bir örneği olan bu evlerde huzur içinde oturmalarını diliyorum." diye konuştu.