Bakan Kurum'dan Peribacaları açıklaması: "Hepsini yıkacağız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat urum, Nevşehir ilinde Kapadokya'da ve Peribacaları'nda yapılan kaçak yapılaşmaya ilişkin "çok yakından takip ediyorum, savcılığa suç duyurusunda bulunduk Hepsini yıkacağız" dedi.

Bakan Kurum'dan Peribacaları açıklaması: "Hepsini yıkacağız"
Editör: Hakan A.
03 Kasım 2018 - 12:54

Bakan Kurum'dan Peribacaları ve Kapadokya'da yapılan kaçak yapılar için flaş açıklama geldi. Bakan kurum, "Nevşehir Kapadokya’da 31 Aralık 2017 tarihinden sonra kaçak olarak yapıldığını tespit ettiğimiz 100’ün üzerinde yapının tamamını yıkacağız." dedi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Kasım 2018 - İstanbul


Gündeme düşen ve büyük tepkilere neden olan Peribacaları'ndaki yapılaşma Bakan Kurum'un gündemine geldi. Dünya mirası Peribacaları çevresinde, Kapadokya'da yapılan kaçak yapılara ilişkin yıkım kararını Bakan Kurum Duyurdu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, büyük tepkilere neden olan Ürgüp, Peribacaları'nda yaşanan kaçak yapılaşmaya ilişkin yıkım müjdesini verdi. Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Tekirdağ'da bulunan Murat Kurum, Nevşehir ilinde UNESCO dünya mirası listesinde yer alan Peribacalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.Bakan Kurum açıklamasında, "Nevşehir Kapadokya'da bizim tespit ettiğimiz 100'ün üzerinde kaçak yapı var. 31 Aralık 2017'den sonra yapılmış yapılar. Bu yapılar kaçak yapılar. İmar barışına dahil değildir. Bu yapılara ilişkin hem savcılığa suç duyurusunda bulunduk, hem Valiliğimizle durumlarını an ve an takip ediyorum. Bu yapılar İmar barışına girmeyecek. Hepsi yıkılacak. Buradan söylemek istiyorum." ifadelerini kullandı.

İmar Barışını iyi anlamak lazım. İmar Barışı 31 Aralık 2017'den önce yapılmış kaçak yapıların devletle barışı diyen Bakan Kurum, "İmar Barışı vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesi için yapılmış bir kanun düzenlemesi. Bu kanun düzenlemesiyle birlikte elektriğini, suyunu, doğalgazını alamayan vatandaşlarımızın önünü açmak için yapılan bir düzenleme. O yüzden bunu iyi anlamak lazım 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılmış hiç bir yapıyı ilgilendirmiyor. Bu tarihten sonra yapılan yapıların hepsini tespit ederek yıkımını gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Nevşehir iline bağlı Kapadokya'da UNESCO mirası Peribacaları ile alakalı haber EmlakPencerem.com gündeminede yansımıştı. İşte o haber. "İmar Barışı yüzsüzleri bu kez Peribacalarına sardı!"

YORUMLAR

  • 0 Yorum