Bakan Kurum'dan Saraçoğlu Mahallesi açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Başkent Ankara'da Saraçoğlu Mahallesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum'dan Saraçoğlu Mahallesi açıklaması
Editör: Hakan A.
05 Ekim 2020 - 16:09 - Güncelleme: 05 Ekim 2020 - 16:11
Başkentte Saraçoğlu Mahallesi kentsel dönüşüm projesi kapsamında devame den çalışmalara dair Bakan Kurum'dan önemli açıklamalar geldi. Kurum, Saraçoğlu Projesi yenileme ve koruma projesi olduğunu söyledi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 5 Ekim 2020 - İstanbul


Başkent Ankara'nın dev dönüşüm projelerinden biri olan Saraçoğlu Kentsel Dönüşüm ve Yenileme projesi kapsamında gelinen son durum hakkında bilgileri paylaşan Bakan kurum, projenin bölgeyi yenileme ve koruma projesi olduğunun altını çizdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Saraçoğlu Mahallesi'nin 1940'larda planlanıp Emlak Bank tarafından hayata geçirilmiş, Cumhuriyet tarihinin ilk toplu konut projesi olduğunu, mahallenin 80 bin 594 metrekare alan üzerinde bitişik nizamda farklı tiplerde 44 blok ve 437 bağımsız bölümden oluştuğunu söyledi.


Bakan Kurum açıklamasında, 'Saraçoğlu Yenileme Projesi kapsamında tescilli yapıların tamamını koruyoruz. Yıpranan cepheleri de aslına uygun şekilde restore ediyoruz. Yeni projede 120 konut, 304 ofis-iş yeri (ticari ünite) olmak üzere toplamda 429 bağımsız bölüm bulunuyor. Tescilli yapılarla birlikte mahallemizde bulunan yarım asırlık 210 anıt ağacın tamamını koruyoruz. Tek bir ağacı dahi kesmiyoruz. Geçmişte alanda bulunan dere yatağı referans alınarak kent belleğini yaşatacak yeni bir biyolojik gölet yapıyoruz. Ankara'nın mahalle dokusunun yaşatılacağı, yeşil yolları, çocuk parkları, göleti, yürüyüş parkurları, meydanı, kütüphanesi, restoranı, otel ve ticari alanlarıyla 7 gün 24 saat canlı kalacak, Ankara'da yaşayanların ve Ankara’ya gelen vatandaşlarımızın kaliteli vakit geçireceği yemyeşil bir yaşam merkezini başkentimize kazandıracağız.Güçlü başkentimizin şanına yakışan, vizyoner bir şehircilik örneği olacak Yeni Saraçoğlu'nu, Cumhuriyetimizin 100. yılında milletimize armağan edeceğiz. Ankara'mız için ülkemiz için şimdiden hayırlı olsun.' ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum